Lapseki İlçesi Umurbey Ovasında coğrafi bilgi sistemi kullanılarak şeftali veri tabanı oluşturulması
Creating a peach database using a geographical information system in Lapseki District Umurbey Plain
  1. Tez No: 824646
  2. Yazar: ABDULKADİR YENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada Lapseki ilçesi, Umurbey ovasında yaklaşık 11000 hektar alanda çeşitli arazi karakteristikleri, coğrafi bilgi sistemi ve uzaktan algılama teknikleri kullanılarak şeftali veri tabanının oluşturulması amaçlanmıştır. Bu kapsamda Yiğini (2006) tarafından yapılan detaylı toprak etüd çalışmasından, toprak tekstür, eğim, drenaj, CaCO3, derinlik, pH, organik madde, EC ve bakı parametreleri uygunluk analizlerinin yapılmasında arazi karakteristikleri olarak kullanılmıştır. ArcGIS 10.3 yazılımı kullanılarak çalışma alanına ait parseller, toprak haritalarındaki haritalama üniteleri sayısallaştırılmıştır. Oluşturulan veri tabanına öznitelik verileri olarak tüm toprak özellikleri, şeftali bahçelerine ait çeşit, yaş ve uygulama verileri girilmiştir. Arazi karakteristikleri üç farklı çok kriterli karar verme yöntemleri olan FUCOM. BWM ve AHS ile değerlendirmeler yapılarak şeftali uygunluk çalışması yapılmıştır. Şeftali için en uygun alan 105,92 ha ile FUCOM yönteminde en fazla bulunurken, bunu 105,03 ha ile AHS yöntemi ve 97,37 ha ile BWM yöntemi takip etmiştir. Çalışmanın son aşamasında Umurbey ovasında yoğun yetiştiriciliği yapılan extreme july, royal glory, gloheaven ve abdos çeşitlerinden oluşan 29 şeftali parselinde 2021 yılı Sentinel2A MSI (nisan, haziran ve eylül) uydu verilerinde ArcGIS 10.3 yazılımı ile NDVI analizi yapılmıştır. NDVI analizleri gerçekleştirilen arazi değerlendirme çalışmalarıyla birlikte korele edilmesi sonucunda mevcut şeftali bahçelerinin çeşit bazında farkındalıkları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to create a peach database by using various land characteristics, geographical information system and remote sensing techniques on an area of about 11000 hectares in Umurbey plain, Lapseki district. In this context, soil texture, slope, drainage, CaCO3, depth, pH, organic matter, EC and maintenance parameters were used as land characteristics in conducting conformity analyses from the detailed soil study conducted by Yigini (2006). Using ArcGIS 10.3 software, the parcels belonging to the study area and the mapping units on the soil maps were digitized. All soil properties, variety, age and application data belonging to peach orchards were entered into the created database as attribute data. Terrain characteristics are FUCOM, which has three different multi-crusher decisionmaking methods. Peach conformity study was conducted by making evaluations with BWM and AHS. The most suitable area for peaches was found in the FUCOM method with 105.92 ha, followed by the AHS method with 105.03 ha and the BWM method with 97.37 ha. NDVI analysis was carried out with ArcGIS 10.3 software on Sentinel-2A MSI (April, June and September) satellite devices of the year 2021 on 29 peach parcels consisting of intensely structured extreme July, royal glory, gloheaven and abdos varieties in the son of the study, Umurbey plain. As a result of the correlation of the NDVI analyzes with the land evaluation studies, the wings of the existing peach orchards on the basis of variety were revealed.