Sino-Russian cooperation over the Eurasian chessboard: Limits and challenges
Çin-Rusya işbirliği Avrasya satranç tahtası: Sınırlar vezorluklar
  1. Tez No: 824674
  2. Yazar: ISAM HADI KADHIM KADHIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKİF BAHADIR KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Mevcut tez, mevcut Çin-Rusya ilişkilerinin doğasını tanımlamayı amaçlamaktadır. Avrasya bölgesi üzerindeki ekonomik ve siyasi işbirliğinin yanı sıra ABD'nin etkisi bu ilişkileri etkileyebilir; en belirgin sınırları vurgulamak için ve gelecekte bu ilişkilerin gelişmesini engelleyen zorluklar. çalışma başvurdu temel araştırma metodolojisi olarak nitel araştırma ve doküman analizine dayalı ve sırasıyla araştırma araçları, çok sayıda çalışma, rapor ve yayın kullanarak araştırma amaç ve hedeflerine ulaşılmasına yardımcı olur. Araştırma bulguları, hem Çin hem de Rusya, sırasıyla her birini farklı kılan siyasi ve ekonomik sınırlamalarla karakterize edilir. birinin diğerine göre avantajlı olması, gelecekteki işbirliği girişimlerinin başarısız olmasına neden olabilir. engel olmak Ayrıca çalışma, ABD'nin yaptırımlarının Çin'in ve Rusya'nın yaptırımlarına meydan okuyabileceğini de gösterdi. liderler, gelecekte Çin-Rusya ekonomik işbirliğini geliştirmeye çalışmaktadır. ABD, olabildiğince çok ittifak kurarak Avrasya bölgesinde bir yer edinmeyi dört gözle bekliyor. olabildiğince. Sonuç olarak, çalışma Çin-Amerikan ve Rus-Amerikan ırkının doğasını incelemeyi öneriyor. ilişkiler ve diğer küresel siyasi ve ekonomik holdinglerin etkisinin incelenmesi; örneğin ABD ile birlikte Çin-Rusya ilişkilerinde AB ve KİK.
Özet (Çeviri)
The current thesis aims at identifying the nature of the current Sino-Russian relations in terms of economic and political cooperation over the Eurasian region, as well as the extent to which the impact of USA can affect these relations; in order to highlight the most prominent limits and challenges that obstruct the development of these relations in the future. the study resorted to depending on qualitative research and document analysis as the main research methodology and research instrument respectively, using a plethora of studies, reports, and publications that can help achieve the research aim and objectives. The study findings indicated that both China and Russia are characterized by political and economic limitations, respectively, that make each one of them have an advantage over the other, which might cause future cooperation initiatives to be hindered. Moreover, the study also indicated that USA's sanctions can challenge China's and Russia's leaders attempts to enhance Sino-Russian economic cooperation in the future, given the fact that USA looks forward to gaining a foothold in the Eurasian region by forming as many alliances as possible. Eventually, the study recommends examining the nature of Sino-American and Russo-American relations and studying the impact of other global political and economic conglomerates; such as the EU and GCC on Sino-Russian relations along with the US's.