Acil cerrahide preoperatif erken uyarı skorunun postoperatif komplikasyonların erken tanımlanmasındaki rolü
The role of preoperative early warning score in the early identification of postoperative complications in emergency surgery
  1. Tez No: 824695
  2. Yazar: HAKAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜLÇİN ŞENEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Acil cerrahi; instabil fizyoloji, yaş ve komorbid durumlar açısından oldukça fazla zorluk ve genellikle daha yüksek mortalite ve morbidite ile birliktedir. Riskli hastaların erken tespitini sağlayan skorlama sistemleri ile komplikasyonların erken aşamada tanınarak müdahale edilmesi sağlanır ve böylece iyileşme sürecide hızlandırılabilir. Bu çalışmada, acil olarak ameliyata alınan hastalarda preoperatif bakılan Erken Uyarı Skorunun (EUS) postoperatif komplikasyonların erken tanımlanmasındaki rolünü ve postopratif mortalite ile yoğun bakıma kabulü öngörebilme düzeyini incelemeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Etik Kurul Onayı, 25.08.2021 tarih ve 2021-08/1344 karar no ile alınmıştır. Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji SUAM'da, 01.09.2021 ile 01.10.2022 tarihleri arasında, acil olarak operasyona alınması planlanan 18 yaş ve üzeri toplam 311 hasta dâhil edildi. Hastaların preoperatif anestezi değerlendirmesi ve muayenesi sonrasında, Demografik veriler, preoperatif EUS, postoperatif döneme ait veriler ve postoperatif EUS, postoperatif 1 ve 3. gün Postoperatif Morbidite Skoru (POMS), hastanede yatış süresi ve mortalite kayıt altına alındı. Bulgular: Acil olarak ameliyata alınan hastaların postoperatif 1. gün %36.9'unda, postoperatif 3. gün %26.3'ünde morbidite geliştiği ve hastaların %5.1'inde mortalite geliştiği bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: Emergency surgery; unstable physiology is associated with considerable difficulties in terms of age and comorbid conditions, and is often associated with higher mortality and morbidity. With scoring systems that enable early detection of high-risk patients, complications can be recognized and intervened at an early stage, and thus the healing process can be accelerated. In this study, we aimed to examine the role of the Preoperative Early Warning Score (EWS) in the early identification of postoperative complications in patients who were operated on urgently, and its predictive level of postoperative mortality and admission to the intensive care unit. Materials and Methods: Ethics Committee Approval was obtained with the date of 25.08.2021 and the decision number 2021-08/1344. The study was carried out by the University of Health Sciences Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Oncology Health Application and Research Center, between 01.09.2021 and 01.10.2022, a total of 311 patients aged 18 years and over who were planned to be operated urgently were included. After the preoperative anesthesia evaluation and examination of the patients, demographic data, preoperative EWS, postoperative data and postoperative EWS, Postoperative Morbidity Score (POMS) at the 24th and 72nd hours postoperatively, length of hospital stay and mortality were recorded. Result : It was found that morbidity developed in 36.9% of the patients who underwent emergency surgery on the postoperative 1st day, 26.3% on the postoperative 3rd day, and Mortality occurred in 5.1% of the patients.