Resim sanatında dekoratif imge ve figür
Decorative image and figure in painting
  1. Tez No: 692100
  2. Yazar: İLGİM CAMCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL SARIDİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
Dekoratif imge, antik çağlardan günümüze kadar sanatsal üretimlerde yer almıştır. Konu bakımından çeşitlilik göstermekle birlikte, sembolist anlamlar da içerebilmektedir. Dekoratif imge kullanımı zaman zaman akademik sanatla zıtlaşsada, akademik sanata tepki olarak doğan Art Nouveau gibi sanat akımlarında figür betimlemeleriyle birlikte en önemli unsur haline gelmiştir. Art Nouveau sanatçılarının etkilendiği Ortaçağ mozaikleri, Kells bezemeleri, Oryantalizm ve Ön-Raffaellocular kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Antik çağlarda duvarlara ve vazolara yapılan betimlemeler, Ortaçağda ise mozaik sanatı, freskler, vitray süslemeleri ve el yazmalarındaki bezemelerde bulunan dekoratif imge ve figürler yer almaktadır. Rönesans ve Barok dönemde figür önemli bir yere sahip olmuştur. Ancak dekoratif imge her ressam tarafından ele alınmamıştır. Rokoko, Oryantalizm, Ön Raffaellocular ve Sembolizm'den sonra, modern resim sanatında yer alan akımlarda Post Empresyonizm, Fovizm, Kübizm ve Art Nouveau'da konu ile alakalı incelemeler yapılmıştır. Türk resim sanatında ise minyatür resimleri ve 19. yüzyıldan itibaren Türk resminin batılı anlamda figür çalışmaları yapmaya başladığı dönemler ele alınmıştır. 1914 Kuşağı, Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birliği ve D Grubu sanatçılarının dekoratif imge ve figür kapsamında ürettiği eserler, sanatçıların batıda eğitim almasıyla Avrupalı sanatçılardan etkilendikleri ve Anadolu motiflerinin esin kaynağı olduğu görülmektedir. Dekoratif imge ve figürün biçimsel olarak yer alındığı ve çeşitli teknikler kullanılarak yapılan uygulama çalışmaları, tezin son bölümünde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The decorative image has been involved in artistic productions from ancient times to the present. Although it includes variety in terms of subject it can also contain symbolist meanings. Although the use of decorative images sometimes conflicts with academic art, it has become the most important element with figüre depictions in art movements such as Art Nouveau, which was born as a reaction to academic art. Medieval mosaic, Kells embellishments, Orientalism and Pre-Paphaliete Brotherhood, influenced by Art Nouveau artists, have been extensively studied. There are depictions on walls and and vases in vases in ancient times, and decorative images and figures found in mosaic art, frecoes, stained glass decorations and embellishment in manuscripts in the Middle Ages. The figüre had an important place in the Renaissance an Baroque periods. However, the decorative image has not been handled by every painter. After Rococo, Orientalism, Pre-Raphaelites Brotherhood and Sybolism, studies related to the subject were made in Post Impressionism, Fauvism, Cubism and Art Nouveau in the current of modern painting. In Turkish painting, miniature paintings and the periods when Turkish painting started to work on Western figures from the 19th century were discussed. It is seen that the Works produced by the 1914 Generation, Independent Painter's and Sculptor's Association and Group D artists within the scope of decorative images and figures, were influenced by European artists as the artists received education in the West, and Anatolian motifs were a source of inspiration. The practice studies, in which the decorative image and figüre are formally included and using various techniques, take place in the last part of the thesis.