Zaman aksanlı konuşur
Time speaks with accential
- Tez No: 824710
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ MAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Zaman, felsefe, bilim ve günlük yaşamda varlık ve uzay kavramlarını bir bütün olarak ele alarak evrendeki birtakım olayların dayandığı neden ya da bu nedenlerin yol açtığı sonuçları açıklamaya olanak sağlar. Fakat zamanın tanımlanmasında varsayımların oluşturulmasından fikir çatışmaları ortaya çıkar. Bu çatışmaların, fizik, matematik gibi alanların esas aldığı kurallarda zamanın açıklanmasına günlük hayatta ihtiyaç duyulmamaktadır. Bunun neticesinde, zaman yalınlaştırılarak basite indirgenir Bu çalışmada zaman, bilimsel olarak mutlak ve göreli olarak ele alınmıştır. Zaman, mutlak ve matematiksel olduğundan ve özünün dışsal bir öğeye bağımlı olmadan düzenli bir şekilde akıp gider. Bu çalışmada, zaman olgusu sorgulanmış olup zamana ait göstergeler bu deneysel animasyonda saat kulesi üzerine animasyon teknikleriyle gösterilmiştir. Video sanatında yeni bir bakış açısı öne sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Time is a concept that is important in philosophy, science and daily life and inspires artists. There are many examples in this context in the history of art. In this experimental animation, time is based on a symbol that is historically based on time and still points to time, such as the“Izmir Clock Tower”as a visual experiment. Here, the phenomenon of time has been questioned and the indicators of time have been experimentally demonstrated on the clock tower with animation techniques. A new perspective has been proposed in video art.