'Suzuki Çello Okulu 1' metodunun teknik ve müzikal analizi
Technical and musical analysis of the 'Suzuki Cello School 1' method
- Tez No: 824722
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN FİDAN ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada, viyolonsel eğitiminde kullanılan“Suzuki Çello Okulu 1”metodunun içindeki 17 eserin sağ el, sol el teknik özellikleri, form, ton ve armonik özellikleri incelenmiş ve eserler içinde hedef davranışların kazanımına yönelik hazırlayıcı egzersiz önerileri uzman görüşleri doğrultusunda geliştirilmiştir. Betimsel nitelikli olan bu araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden doküman inceleme yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Konu ile ilgili ihtiyaç duyulan kaynak ve verilerin toplanması için yerli ve yabancı kaynaklar taranarak toplanmış, uzman kişilerin görüşleri alınmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda“Suzuki Çello Okulu 1”metodundaki eserlerin sağ el ve sol el teknikleri, form yapıları, ton ve armonik özellikleri taşıdığı belirlenmiştir. Bu teknik özelliklerin ve yeni hedef davranışların kazanılmasının daha etkili olabilmesi için uzman görüşleriyle egzersiz önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, right-hand, left-hand technical features, form, tone and harmonic features of 17 pieces in the“Suzuki Cello School 1”method used in cello education were examined and preparatory exercise suggestions for the acquisition of target behaviors in pieces were developed in line with expert opinions. This descriptive study was conducted using the document analysis method, one of the qualitative research methods. In order to collect the resources and data needed on the subject, domestic and foreign sources were scanned and collected, and the opinions of experts were taken. As a result of the researches, it has been determined that the works in the“Suzuki Cello School 1”method have right-hand and left-hand techniques, form structures, tone and harmonic features. In order for these technical features and the acquisition of new target behaviors to be more effective, exercise recommendations are presented with expert opinions.