Mogan ve Eymir göllerinin beslenme havzasının doğu yarısının hidrojeoloji incelemesi ve göllerin kirlenme sorunları
Hydrogeological investigation of the eastern part of drainege basın of Mogan and Eymir lakes and their pollution problems
- Tez No: 29890
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ CANİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MOGAN VE EYMIR GÖLLERİNİN BESLENME HAVZASININ DO?U YARISININ HİDROJEOLOJİ İNCELEMESİ VE GÖLLERİN KİRLENME SORUNLARI Hafize SUZUK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Baki CANİK 1993, Sayfa: 83 Jüri : Prof.Dr.Baki CANİK Yard. Doç. Dr. Ahmet GÜZEL Yard. Doç Dr. Recep KILIÇ İnceleme alanı Ankara'nın 20 km güneyinde olup, Mogan ve Eymir göllerinin beslenme havzasının doğu yarısında 165 km2 genişliktedir. Gölbaşı ilçesi alanın en büyük yerleşme merkezidir. Ankara Meteoroloji İstasyonu verilerine göre; 1992 yılında toplam yağış 329 mm, yıllık sıcaklık ortalaması ise 1 0,3°Cdir. İnceleme alanının 1 /25. 000 ölçekli jeoloji ve hidrojeoloji haritası yapılmıştır. Burada, taban Alt Paleozoyik yaşlı mikaşist, serizit şist, grafit şist ile grovaklardan oluşmuştur. Bunların üstünde Karbonifer ve Permiyen yaşlı mermerler bulunmaktadır. Birimin alt kesimleri geçirimsiz iken, mermerler bol kırıklı, çatlaklı ve erime boşlukludur. Bu birimin üzerine tektonik dokanakla yerleşen Üst Kretase yaşlı serpantinit, radyolorit ve dayklardan oluşan Dereköy formasyonu gelir. Üst Miyosen yaşlı Gerder volkanitleri içindeki tüflü seviyeler geçirimsiz seviyeleri oluştururken, kırıklı çatlaklı olan andezit ve bazaltlar ikincil geçirimlilik kazanmışlardır. Üst Miyosen yaşlı riyodasitler oldukça bozuşmuştur. Aynı yaşlı göl çökelleri volkanitlerle yanal geçişlidir. Killi, marnlı, tüflü seviyeler geçirimsiz iken, killi kireçtaşları ve çörtlü kireçtaşları geçirimlidir. Bu birimleri uyumsuz olarak örten, çakıltaşı, kumtaşı ve kiltaşından oluşan Pliyosen yaşlı Gölbaşı formasyonu gelir. Alüvyona ait birimler göllerin çevresi ile akarsu kenarlarında depolanmışlardır. Pliyosen sonuna doğru bir vadi içinde büyük bir göl oluşmuştur. Daha sonra derelerin getirdiği sellenme ürünü malzeme ile vadi ikiye ayrılarak Mogan ve Eymir gölleri meydana gelmiştir. Toplam gözeneklilik değerleri, alüvyon oluşuklarında % 31-36, Pliyosen göl çökellerinde % 35-40 arasındadır. Permeabilite değerleri ise; alüvyonda 2,1 3x1 0*3-7,48x1 ö“3 m/s, Pliyosen göl çökellerinde de 1,82x10'3-8,04x10'5 m/s arasındadır. Alandaki kaynaklar, süreksizlik düzlemleri, kırık çatlak hatları ile geçirimli ve geçirimsiz olarak ardalanan oluşuklar içerisinden çıkmaktadır. Sıcak ve mineralli su kaynağı volkanitlerin türlü çatlakları boyunca çıkmaktadır. Bu kaynak ”sodyumlu, bikarbonatlı, demirli sıcak vemineralli su" özelliğindedir. Göl sularında iyonların sıralanışı r(Na+K)>r(HC03+C03)>r S04>r Cl>r Mg>r Ca şeklindedir. Mogan ve Eymir gölleri, çevredeki yerleşim yerlerinde kanalizasyon sisteminin olmaması, sanayi sitesi, mezarlık, hastane, çöplük, tarım vb. nedenlerden dolayı giderek ötröfikasyona uğramaktadır. Göllerin dış etkilerden korunabilmesi için üç koruma alanı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Master's Thesis HYDROGEOLOGICAL INVESTIGATION OF THE EASTERN PART OF DRAINEGE BASIN OF MOGAN AND EYMİR LAKES AND THEIR POLLUTION PROBLEMS Hafize SUZUK Graduate School of Natural and Applied Sciences Geological Engineering Department Supervisor: Prof. Dr. Baki CANİK 1993, Page83. Jury: Prof. Dr. Baki CANİK Asst.Prof.Dr. Ahmet GÜZEÎ. Asst.Prof.Dr. Recep KH.IÇ The study area the eastern part af the drainege basin of Mogan and Eymir lakes occurs 20 km to the South of Ankara, and covers 165 km2. The biggest population centre in the area is the Gölbaşı town. Data from the Ankara Meteorological centre indicate that annual precipitation was at the order of 329 mm while the average temperature realised as 1 0,3°C for 1 992 in the studied area. Geological and hydrogeological maps of 1/25.000 in scale have been prepared for the facused area. Brief stratigraphy and corresponding hydrogeological properties are on followings. The stratigraphically lower most part of the area consists of Lower Paleosoic micaschists, sericite schists, graphite-schists and of growackes. It's thought that they are impermeable. Carboniferous to Permian marbles overlay the former metamorphics and are beleived to be permeable owing to their heavy fissures and solution pores, stratigraphically upwards, a serpentinite, radiolorite and dyke complex, the Dereköy formation of Late Cretaceous age overlies tectonically the older formations. Late Miocene aged Gerder volcanites can be regarded to be composed of impermeable tufaceous levels and fissured (and so permeable) andesites and basalts. These volcanites are overlain by a highly altered rhyodacitic lava sequence. Both of the volcanic successions pass laterally to the lacustrine deposits. These latters are constituted by both the impermeable clayey, marly, tufaceous detritus and relatively permeable clayey and cherty limestones. The Gölbaşı formation of Late Pliocene age covers uncon formably the older stratigraphic units, with it's conglomerates, sandstones, and clays. Fastly, the aluvium are deposited around the lakes and and on the river courses. The origin of Mogan and Eymir lakes has been taken into consideration. It has been thought that towards the end Pliocene, a single, but large lake developed in a valley. Flooding materials from rivers should seperate the ancient lake into two, namely the Mogan and Eymir lakes.IV Total porosity values for aluvial sediments are bet ween %31-36, while for Pliovcene lacustrine deposiots, they reach at %35-40 on the other hand permeability ranges for aluvium and Pliocene lacustrine deposists are 2,1 3x1 0“3 - 7,48x1ü”3 mis and 1,82x1er3 - 8,04x1 0“5 mis respectirely. Springs in the study area appear on discontinvity surfaces, fissures and between the permeable and impermeable lithologies. Thermal and mineralized spring exhibit a ”sodic, bicarbonaceous ferrous and thermal" character. Relative abundance of certain ions in the lacustrine waters; r (Na+K)> r (HC03+C03)> r (S04)> r CI > r Mg > r Ca The exi dance of industriol complex cementary, hospital, and dumps, and lack of seewage system for population centres give birth to the eutrofication of the both lakes. To protect the lakes from external menace, three protection area have been recommended. KEY WORDS: Lake, drainege, area, porosity, permeability, thermal and mineral spring, eutrofication, protection area.