Farklı doz ve dönemlerde cycocel (CCC) uygulamalarının yer elması (Helianthus tuberosus L.) verimi ve kalitesine etkileri
The effects of cycocel (CCC) applications at different doses and periods on the yield and quality of jerusalem artichoke (Helianthus tuberosus L.)
  1. Tez No: 824721
  2. Yazar: MURAT ALTUNTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN KARADOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada, değişik gelişme dönemlerinde (30 cm ve 60 cm) ve farklı konsantrasyonlarda CCC uygulamalarının (0 (kontrol), 500, 1000, 1500 ve 2000 ppm) yer elmasının verim ve verim unsurlarına etkileri incelenmiştir. Araştırma 2020 yılında Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği deneme arazisinde yürütülmüştür. Denemede materyal olarak yer elması tohumları ve CCC materyal olarak kullanılmıştır. Deneme, tesadüf blokları deneme planında faktöriyel düzenlemeye göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Birinci faktör olarak uygulama zamanları ikinci faktör olarak ise uygulama dozları ele alınmıştır. Çalışma sonucunda CCC uygulama zamanları ve dozları yer elmasının bitki boyu, yaprak uzunluğu ve eni dekara yumru verimi ve pazarlanabilir yumru verimi ile özgül ağırlık üzerine önemli seviyede etki etmiştir. CCC uygulanmayan bitkilerin bitki boyu 125.4 cm iken, CCC uygulama dozlarının artışına bağlı olarak bitki boyu %34 seviyesinde kısalmıştır. CCC uygulama dozu ve uygulama zamanı bitkinin gövde çapı üzerine önemli bir etkisi bulunmamıştır. CCC uygulamaları ile yaprak boyutları biraz küçülmüştür. Yumru veriminde ise CCC uygulanmayan bitkilerde dekara yumru verimi 2630.2 kg iken, 2000 ppm CCC uygulaması ile 3490.2 kg olmuştur. CCC uygulaması ile dekara yumru veriminde %32, pazarlanabilir yumru veriminde %29 oranında verim artış görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research the effcts of CCC applications and doses on yield and yield components of Jerusalem artichoke were investigated was conducted. The research was carried out in Isparta University of Applied Sciences, Faculty of Agriculture, research and application Farm trial land in 2020. Jerusalem artichoke seeds and CCC were used as materials in the experiment. The experiment was carried out with 3 replications according to the factorial arrangement in the randomized blocks experimental plan. As the first factor, the application times were considered as the second factor, the application doses. As a result of the study, CCC application times and doses had a significant effect on plant height, leaf length and width, tuber yield per decare, marketable tuber yield and specific gravity of Jerusalem artichoke. While the plant height of the plants without CCC was 125.4 cm, the plant height was shortened by 34% due to the increase in CCC application doses. CCC application dose and application time did not have a significant effect on the stem diameter of the plant. Leaf size reductions were observed with CCC applications. Tuber yield was 2630.2 kg per decare in plants without CCC application, while it was 3490.2 kg with 2000 ppm CCC application. With the CCC application, 32% increase in tuber yield per decare and 29% increase in marketable tuber yield was observed.