Genç yetişkinlerde (18-40 yaş) kaygı düzeyleri ile ontolojik iyi oluşları arasındaki ilişkide bilişsel esnekliğin aracı rolü
Medium role of cognitive flexibility in the relationship between anxiety levels and ontological well-being in young adults (18-40 years)
- Tez No: 824745
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA GÜL KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bireylerin, yaşamlarını bir proje olarak görme ve yaşam memnuniyetini bireyin kendi değerlendirmesine bağlı kılan ontolojik iyi oluş kavramı nispeten literatüre yeni kazandırılmış bir kavramdır. Bu çalışma 18-40 yaş arasındaki genç yetişkinlerde ontolojik iyi oluşları ile kaygı düzeyleri arasındaki ilişkide bilişsel esneklik düzeylerinin aracılık rolünü incelemektedir. Etik izin ve araştırmada veri toplama aracı olarak kullanılan ontolojik iyi oluş ölçeği, sürekli kaygı ölçeği ve bilişsel esneklik envanterinin kullanımı için gerekli izinler alındıktan sonra, 18-40 yaş arasındaki 522 gönüllü katılımcı onam alındıktan sonra araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler yapısal eşitlik modeli ile analiz edilmiş, bireylerin kaygı düzeyinin ontolojik iyi oluşları ile ilişkisinde bilişsel esnekliğin aracılık rolü bootstrap sonuçlarına göre değerlendirilmiştir. Sonuçlara göre; Kaygı ile ontolojik iyi oluş arasındaki ilişkide bilişsel esnekliğin aracılık rolü tespit edilmiştir (β=,742, %95 GA [,046/,180]).
Özet (Çeviri)
An ontological concept of well-being that make individuals see their lives as a project and make their life satisfaction dependent on the individual's own assessment is a relatively new concept to the literature. This study examines the role of intermediary levels of cognitive flexibility in the relationship between ontological well-being and anxiety in young adults aged 18-40 years. After obtaining the necessary permissions for the use of inventory of ontological well-being scale, trait anxiety scale and cognitive flexibility used as a data collection tool in ethical permission and research, 522 volunteer participants between the ages of 18-40 were included in the investigation after consent was received. The data obtained from the research was analyzed by the structural equation model, and the intermediary role of cognitive flexibility in relation to the ontological well-being of anxiety was evaluated by the bootstrap results. According to the results; the role of intermediary cognitive flexibility has been identified in the relationship between anxiety and ontological well-being. (β=,742, %95 GA).