Akıl ve zekâ oyunlarının ilkokul ikinci sınıf öğrencilerinin dikkat ve görsel algılarına etkisi
The effect of mind and intelligence games on the attention and visual perception of second grade primary school students
- Tez No: 824746
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR GEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Akıl ve zekâ oyunları ilkokul düzeyinde öğrencilerin çeşitli beceriler kazanmalarına olanak tanıyan oyunlardır. Bu beceriler arasında dikkat ve görsel algı da yer almaktadır. Bu araştırmanın amacı, akıl ve zekâ oyunlarının ilkokul öğrencilerinin dikkat ve görsel algı düzeylerine etkisini incelemektir. Araştırma, Yozgat ili Sorgun ilçesi Yeşilyurt İlkokulu'nda 2022-2023 eğitim-öğretim yılında 2. sınıfta öğrenim gören toplam 40 öğrenciden oluşan bir çalışma grubuyla gerçekleştirilmiştir. 20 öğrenci deney grubunda yer alırken, diğer 20 öğrenci ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Veriler,“D2 Dikkat Testi”ve“Frostig Görsel Algı Testi”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkenleri ilkokul öğrencilerinin dikkat ve görsel algı düzeyleri puanları, bağımsız değişkeni ise kullanılan akıl ve zekâ oyunlarıdır. Analizlerin gerçekleştirilmesi ve araştırma bulgularının ortaya konmasında bağımsız örneklem t testi, ilişkili örneklem t testi ve tek yönlü ANOVA testinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda görsel algı ve dikkat düzeyleri puanları bakımından deney grubu lehine anlamlı bir farklılık görülmüştür. Bu sonuçlar, görsel algı ve dikkat becerilerinin geliştirilmesinde akıl ve zekâ oyunlarının kullanılabileceğini göstermektedir. Araştırmanın, farklı öğrenci seviyeleri ve farklı oyunlar ile yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mind and intelligence games are games that allow students to acquire various skills at primary school level. These skills include attention and visual perception. The purpose of this research is to examine the effects of mind and intelligence games on the attention and visual perception levels of primary school students. The research was conducted with a study group consisting of a total of 40 students studying in the 2nd grade at Yeşilyurt Primary School in Sorgun district of Yozgat province in the 2022-2023 academic year. While 20 students were in the experimental group, the other 20 students formed the control group. Data were collected using the“D2 Attention Test”and the“Frostig Visual Perception Test”. The dependent variables of the research are the attention and visual perception level scores of primary school students, and the independent variables are the mind and intelligence games used. Independent sample t test, related sample t test and one-way ANOVA test were used to carry out the analyzes and reveal the research findings. As a result of the research, a significant difference was seen in favor of the experimental group in terms of visual perception and attention levels scores. These results show that mind games can be used to improve visual perception and attention skills. The study also recommends conducting similar research for different student levels and different mind and intelligence games.