Design and manufacture of an underwater scooter model
Model sualtı aracı tasarım ve imalatı
  1. Tez No: 824765
  2. Yazar: AYŞENUR HABİBE KARADAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN KIVRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Günümüzde dalgıçlar tüplü dalış, serbest dalış, yüzey dalışı gibi çeşitli aktiviteleri gerçekleştirebilmektedir. Dalgıç tahrik aracı (DTA), dalgıçlar tarafından ek bir çaba harcamadan onları su altında çekmeye yardımcı olmak için kullanılan bir cihazdır. Bu çalışmanın amacı, düşük maliyetli ve işlevsel bir dalgıç tahrik aracı (DTA) veya bilinen adıyla sualtı scooterı geliştirmekti. Araç, bir yetişkini suyun içinden güvenilir bir şekilde çekmeli ve kullanıcının su içindeki hareketini hızlandırmalıdır. Tüm sistemin aynı zamanda kaldırma gücünü sağlaması ve elektronik bileşenlerini koruyabilmesi gerekir. Süreç içerisinde en uygun optimum tasarımı oluşturmak için birkaç prototip geliştirildi. İlk prototip istenilen gereksinimleri yeterince karşılayamadı. Yetersiz gelen çekme kuvveti, kullanılan batarya iyileştirilerek yaklaşık yüzde kırk oranında artan voltaj sayesinde artırıldı. Üçüncü ve son prototipte değişen motor, sürücü kartı ve yazılım ile birlikte daha kuvvetli bir model geliştirildi. Geliştirilen yazılım sayesinde güvenli anahtarlama ve yumuşak başla-dur özelliği tasarlanan su altı scooterına eklendi. Ayrıca tasarlanan manyetik butonlar modele sızdırmazlık kazandırdı. Bu model sualtı aracı tasarımı çalışmasında, istenilen gereksinimleri yeterince karşılayamayan ilk modele yapılan yükseltmeler ile ikinci ve üçüncü modeller geliştirildi ve daha verimli bir tasarım ortaya çıkarıldı.
Özet (Çeviri)
Today, divers can perform various types of activities such as scuba diving, freediving, and skin diving. A diver propulsion vehicle (DPV) is a device used by divers to help pull them through the underwater without the use of additional effort. The objective of this research was to develop low- cost and functional a diver propulsion vehicle (DPV), or underwater scooter as known. The vehicle must reliably pull an adult through the water and accelerate the user's movement through the water. The entire system also needs to be able to maintain its buoyancy and protect its electronic components. In the process, several prototypes were developed to create the most suitable optimum design. The first prototype did not adequately meet the required requirements. The insufficient pulling force was increased by improving the battery used and increasing the voltage by about forty percent. In the third and final prototype, a stronger model was developed with the changed engine, driver card and software. Thanks to the developed software, safe switching and soft start-stop feature were added to the designed underwater scooter. In addition, the designed magnetic buttons added impermeability to the model. In this model underwater vehicle design study, the second and third models were developed with the upgrades made to the first model, which did not adequately meet the desired requirements, and a more efficient design was revealed.