Günübirlik ürolojik cerrahide hasta derlenmesinin Qor-15 skoru ile değerlendirilmesi
Evaluation of patient recovery with Qor-15 score in outpatienturological surgery
- Tez No: 824764
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN BİLİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günübirlik cerrahilerde erken ve kaliteli derlenme çok önemlidir. Derlenme kalitesini ölçmek için daha bütüncül yaklaşan ve hastanın kendi değerlendirmesine dayanan yöntemler araştırılmaktadır. Bu çalışmada amacımız günübirlik ürolojik girişimlerde Ketamin-Dexmedetomidin ilaç kombinasyonunun, Ketamin-Propofol kombinasyonuna iyi bir alternatif olup olamayacağını Quality of Recovery-15 (QoR- 15) anketi üzerinden değerlendirmektir. Çalışmaya, 18-70 yaş arasında, ASA skoru III olan, günübirlik ürolojik cerrahi için Ketamin-Dexmedetomidin (KETODEX) ve Ketamin-Propofol (KETOFOL) ile sedasyon planlanan toplam 60 hasta dahil edildi. Hastaların intraoperatif ve derlenme odasındaki hemodinamik parametreleri, sedasyona ulaşma ve derlenme süreleri ile preoperatif ve postoperatif QoR-15 anket skorları değerlendirildi. KETODEX grubunda QoR-15 anket skorlarında postoperatif ölçümlerde hem total skorda hem de kendi başına kişisel bakımını ve temizliğini yapabilme, işe veya günlük ev işlerine dönebilme ve dinlenmiş olma skorlarında anlamlı düşüş gözlendi. KETODEX grubunda sedasyona ulaşma ve derlenme süreleri anlamlı olarak daha uzundu ve daha çok Ketamin ek doz ihtiyacı oldu. Ayrıca KETODEX grubunda KETOFOL grubuna kıyasla anlamlı olarak intraoperatif kalp hızında azalma ve kan basıncında artış ile postopertif kan basıncında azalma görüldü. KETOFOL grubunda ise solunum manevrası ihtiyacı daha fazla oldu ancak desatürasyon gelişimi açısından iki grup arasında fark görülmedi. Sonuç olarak günübirlik ürolojik girişimlerin sedoanaljezisinde Ketodex ilaç kombinasyonunun kullanımı sedasyonun oluşma ve derlenme sürelerinin daha uzun olması, daha yüzeyel bir anestezi derinliği oluşturması, daha çok hemodinamik değişime neden olması ve QoR-15 anketi üzerinden ölçülen derlenme kalitesinin daha kötü olması nedeniyle, Ketofol ilaç kombinasyonuna bir alternatif olamamaktadır.
Özet (Çeviri)
Early and high-quality recovery is crucial in ambulatory surgery. Comprehensive approaches and methods based on the patient's own assessment are being investigated to measure the quality of recovery. The aim of this study is to evaluate whether the Ketamine-Dexmedetomidine drug combination is a good alternative to Ketamine-Propofol combination in ambulatory urological procedures cusing the Quality of Recovery-15 (QoR-15) questionnaire. A total of 60 patients between the ages of 18-70 with ASA scores of I-II scheduled for ambulatory urological surgery under sedation with Ketamine-Dexmedetomidine (KETODEX) and Ketamine-Propofol (KETOFOL) were included in the study. Intraoperative and recovery room hemodynamic parameters, time to achieve sedation, recovery times, and preoperative and postoperative QoR-15 questionnaire scores of the patients were evaluated. In the KETODEX group, there was a significant decrease in QoR-15 questionnaire scores in postoperative measurements, both in total score and in the ability to look after personal toilet and hygiene unaided, the ability to return to work or usual home activities, and feeling rested. In the KETODEX group, time to achieve sedation and recovery times were significantly longer, and there was a greater need for rescue Ketamine doses. Additionally, there was a significant decrease in heart rate and an increase in blood pressure intraoperatively, along with a decrease in blood pressure postoperatively in the KETODEX group, compared to the KETOFOL group. In the KETOFOL group, there was a higher need for respiratory maneuvers, but there was no significant difference between the two groups in terms of desaturation development. In conclusion, the use of the Ketodex drug combination in the sedoanalgesia of ambulatory urological procedures cannot be considered as an alternative to the Ketofol drug combination due to the longer time to achieve sedation and recovery, shallower depth of anesthesia, greater hemodynamic changes, and lower quality of recovery measured through the QoR-15 questionnaire.