Okul öncesi eğitiminde okul dışı öğrenme ortamlarının kullanımı hakkında öğretmenlerin görüşleri
Views of teachers regarding use of out of school learning environments in preschool education
  1. Tez No: 728472
  2. Yazar: FİLİZ DERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ÇİFÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada okul öncesi öğretmenlerinin okul öncesi eğitiminde okul dışı öğrenme ortamlarının kullanımına dair görüşleri, algıları ve deneyimlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji (olgubilim) araştırma deseni kullanılmıştır. Yürütülen araştırma kapsamında çalışma grubu Konya'da çeşitli bağımsız anaokullarında görev yapan 20 okul öncesi öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmaya katılan öğretmenler amaçlı örnekleme türlerinden olan ölçüt örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen veriler, içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, okul öncesi öğretmenlerinin okul dışı öğrenmeyi daha çok“gezi gözlem yoluyla öğrenme”olarak tanımladıkları ve okul dışı öğrenme ortamlarını yeterince kullanmadıklarını göstermiştir. Ayrıca bu ortamları çoğunlukla fen ve doğa incelemeleri için ziyaret eden öğretmenlerin en fazla fabrikaları tercih ettikleri ve buralarda en fazla fen etkinlikleri yaptıkları tespit edilmiştir. Bunun yanında katılımcı öğretmenler, okul dışı öğrenme ortamlarının tüm gelişim alanlarının, iletişim, gözlem ve yaratıcı düşünme becerilerinin yanı sıra saygı, yardımseverlik ve sorumluluk gibi değerlerinin kazandırmasındaki ve geliştirilmesindeki rolüne değinmişlerdir. Ayrıca araştırma sonucunda bu ortamların öğretim sürecine farklı duyu organlarına hitap etme, yaparak yaşayarak öğrenme ve kalıcı öğrenme gibi öğretim ilkeleri açısından katkı sağladığı görülmüştür. Son olarak okul dışı öğrenme ortamlarının kullanımında yaşanan sorunların en fazla çocukların ailelerinden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına dayanarak okul dışı öğrenme ortamlarının daha etkin kullanılması için okul idaresi, öğretmen ve aile arasında işbirliğinin geliştirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to reveal the views, perceptions, and experiences of teachers regarding the use of out of school learning environments in preschool education. For this purpose, the phenomenological research method was applied. The working group consisted of 20 preschool teachers who were working at several independent preschools in Konya. The participants were selected with the criterion sampling method which is one of the purposive sampling types. The semi-structured interview forms were utilized for the data collection. The data were analyzed with the content analysis method. The results of the study showed that preschool teachers described out of school learning as 'learning through sightseeing observation' and did not use enough out of school learning environments. It was found that the teachers usually visited these environments for science and nature observations and mostly preferred factories and conducted science activities in these places. Furthermore, teachers mentioned the role of out of school learning environments in developing all development areas, observation, and creative thinking skills, and in teaching values of respect, helpfulness, and responsibility. Moreover, it was seen that teachers pointed out these environments help the teaching process in terms of teaching principles such as appealing to different senses, learning by doing and experiencing, and permanent learning. Lastly, the problems faced in the use of out of school learning environments were mostly derived from children's families. Based on these results, it was concluded that cooperation between school administration, teachers, and families should be improved to be able to apply more effective out of school learning environments.