A system dynamics approach to strategic groundwater management in Çumra Region of Konya Closed Basin
Konya Kapalı Havzası'nın Çumra Bölgesinde stratejik yeraltı suyu yönetimine dinamik benzetim yaklaşımı
  1. Tez No: 824809
  2. Yazar: İZEL UYGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEREM SAYSEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM DALOĞLU ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Su, tarımsal üretim için zaruri bir kaynaktır. Dünyanın her yerinde çiftçiler üretim seviyesini ve karlarını artırmak için suya ihtiyaç duymaktadır. Özellikle kurak ve yarı kurak bölgelerde yüzey suyuna erişim kısıtlı olduğundan, tarımsal üretimin devamlılığı için yeraltı suyu kaynakları kullanılmaktadır. Konya Kapalı havzası, Türkiye'nin İç Anadolu bölgesinde yer alan ve yüksek tarımsal üretim potansiyeli bulunan yarı kurak bir havzadır. Yakın geçmişten beri Konya Kapalı Havzası, su sıkıntısı ve yeraltı sularının çekilmesi ile gündeme gelmektedir. Bu çalışmada, Konya Kapalı Havzası'nın güneyinde yer alan Çumra ilçesinde yeraltı sularının sürdürülebilir bir şekilde kullanılamamasına neden olan faktörler araştırılmakta ve gelecekte yeraltı suyu kaynaklarının sürdürülebilirliğini sağlamak için ortak bir anlayış geliştirmek hedeflenmektedir. Bu amaçla, paydaş katılımlı dinamik sistem yaklaşımı ile organize edilen 3 saha gezisi ve 3 katılımlı modelleme atölyesini takiben bir dinamik benzetim modeli kurulmuştur. Bu model üzerinde, sahadaki paydaşların önerilerinden yola çıkılarak hazırlanan farklı çevresel senaryolar ve politikalar test edilmiştir. Bu senaryolar arasında havzalar arası su transferi, ekim nöbeti, tarımsal ürünlerin fiyatlarının değiştirilmesi, yeraltı suyu kuyusu açılması hakkında düzenlemeler ve yeraltı suyu çekim kotaları yer almaktadır. Model 2004-2044 yılları arasında, yıllık zaman birimiyle çalışmaktadır. Model yapısı ve parametreleri saha verilerini temsil edecek şekilde seçilmiş ve model ilk değerleri 2004 verilerine göre belirlenmiştir. Gerçekleştirilen analizler sonucu, bazı politikaların hem yeraltı sularındaki azalma trendini tersine çevirebileceği, hem de mevcut tarımsal üretim seviyesini ve çiftçi karlarını koruyabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Water is an essential input in agriculture; farmers all over the world depend on water availability to boost their production and profit. Lack of available surface water, especially in arid or semi-arid regions, render groundwater a vital resource for the continuity of agriculture. Konya Closed Basin is a semi-arid watershed located in Central Anatolia, Turkey. It has significant agricultural potential and is referred to as“the granary of the country”by Turkish people. In recent years, Konya Closed Basin has been brought to both local and national agenda, with its water scarcity and groundwater stress. In this research, we adopt a participatory system dynamics approach for exploring the drivers of unsustainable groundwater use and to build a shared understanding on future sustainable pathways in Çumra, an administrative district within Konya Closed Basin, Turkey. Following 3 field visits and 3 participatory model building workshops, we built a dynamic simulation model, and tested multiple environmental scenarios and policies that have been suggested by the stakeholders, such as inter-basin water transfer, crop rotation, crop repricing, well regulation, and groundwater extraction caps. The model simulates the 2004-2044 period on annual bases. The model structure and parameter values represent the field conditions in Çumra, and it is initialized based on the 2004 data. Based on the scenario and policy analyses performed in this research, the declining trend in the groundwater table in Çumra is not irreversible; when certain sets of policies are implemented, groundwater can be sustained while maintaining the desired agricultural production and farmer profits.