Piyano eğitiminde makamsal eserlerin seslendirilmesinde öğrencilerin hazırbulunuşluğuna yönelik çalışma önerileri
Practice suggestions on the readiness of students while performing modal pieces in piano education
  1. Tez No: 537614
  2. Yazar: ÇAĞLA SERİN ÖZPARLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın temel amacı lisans düzeyinde müzik eğitimi almakta olan öğrencilerin makamsal yapıdaki piyano eserlerinin seslendirilmesindeki hazırbulunuşluk durumlarını saptamak ve bu hazırbulunuşluğun geliştirilmesine yönelik çözüm önerileri sunmaktır. Bu amaç doğrultusunda araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden deneysel yöntem; gerçek deneme modellerinden ise öntest-sontest kontrol gruplu model kullanılmıştır. Araştırmaya literatür taraması ile başlanmış; piyanoya en uygun olan ve tampere sistemli bir çalgıda en rahat şekilde icra edilebilecek basit makamlar incelenmiştir. Uzman görüşüne başvurularak bu makamlar Hüseyni, Karcığar, Kürdi ve Hicaz olarak belirlenmiş, belirlenen bu dört makamda dört farklı türkü seçilerek öğrencilerin teknik ve müzikal düzeylerine uygun olmak üzere piyano için düzenlenmiştir. Sonrasında, düzenlenen bu türküleri destekler nitelikte olması amaçlanarak araştırmacı tarafından türkülerle aynı makamlarda olmak üzere dört özgün etüt yazılmıştır. Araştırmanın deneysel sürecinde, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda lisans düzeyinde öğrenim görmekte olan, piyano final sınavı puanları 80 - 100 arasında olan ve repertuvar düzeyleri denklik gösteren öğrenciler arasından gönüllülük esasına göre 10 kişi seçilerek çalışma grubu oluşturulmuştur. Bu 10 öğrenci“yansız atama modeli”kullanılarak eşit bir şekilde deney ve kontrol gruplarına paylaştırılmıştır. Deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilere, araştırmacı tarafından düzenlenmiş olan dört türkü öntest olarak uygulanmış ve performansları video kaydına alınmıştır. Oluşturulan“Öntest – Sontest Uzman Değerlendirme Formu”yardımı ile deney ve kontrol grubu öğrencilerinin öntest performansları piyano eğitimi alanında uzman olan üç öğretim üyesi tarafından değerlendirilmiş ve iki grubun benzeşik olduğu saptandıktan sonra araştırmaya devam edilmiştir. Deney grubu öğrencileri dörtlü armoni kullanılarak düzenlenen türküleri desteklemesi amacı ile bu türkülerle aynı makamlarda dörtlü armoni ile yazılmış dizi, kadans ve etütleri çalışırken; kontrol grubu öğrencileri üçlü armoni ile piyano için yazılmış tonal dizi, kadans ve etütleri çalışmıştır. 10 hafta süren bu çalışma sürecinin ardından deney ve kontrol grubu öğrencilerine belirlenen makamlardaki dört türkü düzenlemesi sontest olarak tekrar uygulanmış ve performansları video kaydına alınmıştır.“Öntest–Sontest Uzman Değerlendirme Formu”yardımı ile deney ve kontrol grubu öğrencilerinin sontest performansları yine aynı üç öğretim üyesi tarafından puanlanmış ve bu puanların analizi için SPSS 22.0 (Statistical Package For The Social Sciences) programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde yüzde frekans analizleri, Mann Whitney U Testi, Wilcoxon Eşleştirilmiş İki Örnek Testi'nden yararlanılmış ve elde edilen bulgular tablolar halinde“Bulgular ve Yorum”başlığı altında verilmiştir. Araştırmanın sonucunda; dörtlü armoni ile yazılmış türkü düzenlemelerinin icrasında, dörtlü armoni ile yazılmış olan etütleri çalışan deney grubu öğrencilerinin lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Bu sonuçlardan yola çıkılarak da, piyano eğitiminde makamsal eserlerin seslendirilmesinde öğrencilerin hazırbuluşluğuna yönelik çeşitli çalışma önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is to analyze the readiness of students studying music at undergraduate level, while performing piano pieces in modal structure; and to suggest solutions for the improvement of this readiness. With this object in mind, the quantitative research model adopted here is the experimental method; while pre-test post-test control group design is used as a true experimental design. The study was initiated with literature review, where simple modes suitable to be performed on piano and a temperament-based instrument, were analyzed. After having consulted to expert opinions, these modes were determined to be Hüseyni, Karcığar, Kürdi, and Hejaz. Then, four different folk songs have been selected from these four modes, and arranged for piano in parallel with the technical and musical levels of students. Following that, four authentic etudes in the same mode as the folk songs have been written by the researcher in an attempt to support them. At the experimental stage of the research, the sample group was formed by means of selecting a total of 10 volunteered undergraduate students studying at Gazi University Gazi Faculty of Education Department of Fine Arts Education Division of Music Education, whose piano final test scores are between 80 – 100 and repertoire levels are equal. These 10 students are equally divided into experiment and control groups by means of using“random method”. 4 folk songs arranged by the researcher were applied to the experiment and control group students as pre-test, and their performance were recorded on camera. Pretest performances of the students were evaluated by three academic members, who are experts in piano education, through“Pretest – Posttest Expert Appraisal Form”. The study was proceeded after finding out that the two groups are homogenous. Students of the experiment group practiced on scale, cadence and etudes, which were arranged in quartet-harmony and in the same modal structure as the folk songs; while the control group students practiced on tonal scale, cadence and etudes arranged for the piano in trio-harmony. At the end of this ten-week process, four folk song arrangements in certain modes were applied to the students of experiment and control groups as posttest, and their performances were recorded on camera. Posttest performances of experiment and control group students were again scored by the same three academic members through“Pretest – Posttest Expert Appraisal Form”and analysis of the scores were conducted on SPSS 22.0 (Statistical Package for the Social Sciences) program. Percentage frequency analyses, Mann Whitney U Test, and Wilcoxon Signed Rank Test were used for the analysis of the data, and the findings are provided in tables under the heading“Findings and Discussion”. The study revealed a significant difference in the performance of folk song arrangements written in quartet-harmony, in favor of the experiment group students practicing etudes written in quartet-harmony. Based on these outcomes, certain practice suggestions regarding the readiness of students while performing modal pieces in piano education are proposed.