Self-assembled virus-like particles and their applications in nanomedicine optimization of core nanoparticle synthesis
Kendiliğinden birleşen virüs benzeri parçacıklar ve onların çekirdek nanoparçacık sentezinin nanotıp optimizasyonundaki uygulamaları
- Tez No: 824826
- Danışmanlar: PROF. DR. BOGDAN DRAGNEA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Indiana University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
VLP'ler, nanotıpta teşhis, tedavi ve görüntülemede kullanım için umut vaat etmektedir. Kendi kendine birleşme sürecini anlamak, yeni mühendislik biyomateryalleri geliştirmenin yollarını açabileceği öngörülmektedir. Kendi kendine birleşmenin teşvik edilmesi, metal nanoparçacıklar gibi nanoparçacıkların işlevselleştirilmesiyle sağlanabilir. Altın nanoparçacıkların optik özellikleri, VLP'lerin tıp alanında algılama ve görüntüleme sistemleri olarak kullanılması için temel sağlamaktadır. Bu çalışmada, altın nanoparçacıkları polietilen glikol ile sentezlenmiş ve işlevselleştirilmiştir. PEG kaplı altın nanoparçacıkların çözelti içinde kararlı olduğu, boyut olarak monodispers olduğu ve altın nanoparçacıklarla aynı optik özelliklere sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
VLPs hold promise for using in diagnosis, treatment and imaging in nanomedicine. Understanding their self-assembly process could open ways to developing new engineered biomaterials. Promoting self-assembly is achieved by functionalized of nanoparticles, such as metal nanoparticles. The optical properties of gold nanoparticles provide the basis for using VLPs as sensing and imaging systems in the medical field. In this work, gold nanoparticles were synthesized and functionalized with poly-ethylene glycol. PEG coated gold nanoparticles have been found to be stable in solution, monodisperse in size, and having same optical properties as gold nanoparticles.