Agropyron repens (L.) P. Beauv. ekstratlarının bazı önemli yabancı ot tohumları üzerine herbisit etkilerinin araştırılması
Investigation of herbicide effects of Agropyron repens (L.) P. Beauv. extracts on some important weed seeds
  1. Tez No: 824867
  2. Yazar: KADİR FURKAN SARGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez Poaceae familyasına ait monekotiledon bir bitki olan Agropyron repens (ayrık otu)'in bitki kısımlarından hazırlanan ekstraktların domates ve yabancı ot tohumlarının çimlenmesi ve fide gelişimi üzerine etkilerine bakılmıştır. Agropyron repens bitkisinden 25 ℃ ve 80 ℃'de farklı günlerde (1-4-7-15-30) bekletilerek ekstraktlar elde edilip önemli bir kültür bitkisi olan domates tohumları (H-2274, Ege Pembesi, SC 2121) ve önemli yabancı ot tohumlarına (Amaranthus caudatus, Papaver rhoeas, Sinapsis arvensis) uygulamalar yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, Agropyron repens bitki ekstreleri her üç domates çeşidinde 25 ℃ suda bekletme uygulamasında, en düşük çimlenme yüzdesi 15. günde elde edilmiş olup, ekstraktların bekleme süresi arttıkça çimlenmenin düştüğü tespit edilmiştir. Sıcakta bekletme uygulamasında ise 7. gün sonunda elde edilen ekstraktların domates tohumlarında çimlenmeyi önemli oranda inhibe ettiği tespit edilmiş olup, bu uygulamada tohumların hiçbirisinde çimlenme görülmemiştir. Bununla birlikte, Agropyron repens bitki ekstrelerinin, domates kök-gövde uzunluğunu ile yaş ağırlık ve kuru ağırlığı önemli oranda düşürdüğü ortaya konulmuştur. Agropyron repens bitki ekstreleri, yabancı ot türlerinde hem 25 ℃ hem de 80 ℃ suda bekletme uygulamalarında, 4. günden itibaren tohumların hiçbirisinde çimlenme görülmemiştir. Bunun yanı sıra, yabancı ot türlerinde hem ılık hem de sıcak suda bekletme uygulamalarında en toksik etki 4. gün ve sonrasında bekletilerek elde edilen ekstraktlarda görülmüş olup, bu uygulamalarda fide gelişimi olmadığı tespit edilmiş olup, uygulanan ekstraktların büyümeyi engelleyici etki gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examined the effects of extracts prepared from plant parts of Agropyron repens, a monocotyledonous plant belonging to the Poaceae family, on the germination and seedling growth of tomato and weed seeds. Extracts are obtained from the Agropyron repens by keeping it at 25 ℃ and 80 ℃ on different days (1-4-7-15-30), and it can be used for tomato seeds (H-2274, Ege Pembesi, SC 2121) and important weed seeds (Amaranthus caudatus, Papaver rhoeas, Synapsis arvensis) treatments were made. According to the results, Agropyron repens plant extracts were kept in water at 25 ℃'in all three tomato cultivars, the lowest germination percentage was obtained on the 15th day, and it was determined that the germination decreased as the waiting time of the extracts increased. In the hot soaking treatment, it was determined that the extracts obtained at the end of the 7th day significantly inhibited germination in tomato seeds, and no germination was observed in any of the seeds. However, it was revealed that Agropyron repens plant extracts significantly decreased tomato root stem length, fresh weight, and dry weight. No germination was observed in any of the seeds after the 4th day of treatments in both 25 ℃ and 80 ℃ soaking treatments in weed species. In addition, the most toxic effect on weed species was observed in the extracts obtained by soaking in both warm and hot water treatments on the 4th day and after, and it was determined that there was no seedling growth in these treatments, and it was determined that the applied extracts had a growth inhibitory effect.