Siber suç korkusu ve önlem alma stratejileri:Trabzon teknokent örneği
Fear of cyber cri̇me and preventi̇on strategi̇es: Trabzon technoci̇ty example
- Tez No: 824893
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Dijitalleşen toplumsal yaşam, bireylerin günlük yaşamlarında karşılaşmış olduğu birçok suç türünü siber dünyaya taşımaktadır. Dolayısıyla pek çok birey, siber suç mağduru olmaya yönelik korku duymakta ve birtakım önlem alma stratejileri geliştirmektedir. Dolayısıyla bu çalışmada, Trabzon Teknokent çalışanlarında çeşitli değişkenlere göre siber suç türlerine maruz kalma korkusu incelenmiştir. Buradan hareketle, Trabzon Teknokent'te görev alan 143 katılımcıdan anket yoluyla veri toplanmıştır. Toplanılan kategorik veriler, frekans ve yüzde olarak gösterilmiş olup gruplara göre kategorik değişkenler arasındaki farklılık karşılaştırmalarında beklenen değer sayısı 5 ve üzerinde olan ya da beklenen değer sayısı 5'in altında olan hücrelerin oranı %20'yi geçmeyen RxC tablolarda Pearson ki-kare, beklenen değer sayısı 5'in altında olan hücrelerin oranı %20'yi geçen RxC tablolarda ise Fisher Freeman Halton testi kullanılmıştır. Betimsel istatistik ışığında, katılımcıların çoğunun sosyal medya kullanıcısı olduğu, gününün önemli bölümünde internet ortamında vakit geçirdiği ancak internet ortamında kullandığı hesapların şifrelerini sıklıkla değiştirmediği belirlenmiştir. Ayrıca katılımcıların cihazlarında antivirüs programı haricinde kendilerini siber suç türlerinden koruyabilecek koruyucuları iyi düzeyde kullandıkları tespit edilmiştir. Yapılan analizlere göre katılımcılarda siber suç korkusunun mevcut olduğu; cinsiyet, medeni durum, yaş, eğitim durumu, algılanan ekonomik durum, meslekte çalışma yılı, görev alınan sektör, internete en çok hangi araçtan erişim sağlandığı, kamuya açık alanlarda kablosuz ağlara erişim sağlama, kullanılan şifrelerin benzerliği, sosyal medya hesaplarını başka sitelere erişim için kullanma ve antivirüs programı kullanma durumu ile çeşitli siber suç türlerine maruz kalma korkusu arasında anlamlı farklılık saptanmıştır. Bu çalışma katılımcılarının siber suç mağduru olmamak adına daha fazla önlem alma stratejileri kullanmaya ve desteklenmeye gereksinimleri olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Digitalized social life brings many types of crimes that individuals face in their daily lives to the cyber world. Therefore, many individuals fear being a victim of cybercrime and develop some prevention strategies. Therefore, this study examines the fear of being exposed to cybercrime types according to various variables among Trabzon Technopolis employees. From this point of view, data were collected from 143 participants working in Trabzon Technopolis through a questionnaire. The categorical data collected are shown as frequencies and percentages, and in the comparisons of the differences between categorical variables according to the groups, Pearson chi-square test was used in RxC tables with an expected value number of 5 or more or the ratio of cells with an expected value number below 5 does not exceed 20%, and Fisher Freeman Halton test was used in RxC tables with an expected value number below 5 exceeding 20%. In the light of descriptive statistics, it was determined that most of the participants are social media users, spend a significant part of their day on the internet, but do not change the passwords of the accounts they use on the internet frequently. In addition, it was determined that the participants used the protectors that can protect themselves from cybercrime types at a good level, except for the antivirus program on their devices. According to the analyses, there was a significant difference between gender, marital status, age, education level, perceived economic status, years of employment, sector of employment, the most common means of accessing the internet, accessing wireless networks in public areas, similarity of passwords used, using social media accounts to access other sites and using antivirus programs and the fear of being exposed to various types of cybercrime. It is thought that the participants of this study need to use more precautionary strategies and need to be supported in order not to be victims of cybercrime.