22 Numaralı Kırşehir Şer'iyye Sicili'nin (H.1327-1328/M. 1909- 1910) transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of the Register No 22 (H.1327-1328/M. 1909-1910) of Kırşehir Sharia Court
- Tez No: 824894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Osmanlı Devleti'nde Şer'iyye Sicili defterleri, yazıldığı dönemin; iktisadi, içtimai ve coğrafi durumunu aktaran, iyi bir kaynak olma özelliğini taşımaktadır. Özellikle şehir tarihi, iktisat tarihi, hukuk tarihi açısından, aydınlatıcı kaynakların başında gelmektedir.“22 Numaralı Kırşehir Şer'iyye Sicili'nin (H.1327-1328/M.1909-1910) Transkripsiyonu ve Değerlendirilmesi”başlıklı çalışmada öncelikle, tarihsel süreç içerisinde Kırşehir'in yeri ve durumu hakkında bilgiler verilmiştir. Şer'i mahkemeler ve Şer'iyye sicilleri hakkında da bilgiler verildikten sonra defterin transkripsiyonu günümüz harflerine çevrilmiş ve mevcut olan hükümlerin özetleri eklenmiştir. Sicilin transkripsiyonu sürecinde mahkemeye taşınan davaların çeşitliliği dikkat çekmiş; Sicilde vasi tayini, boşanma-nafaka, veraset ve alacak konuları olduğu gibi cinayet, kavga, yaralama, zina konularını içeren davalarında olduğu tespit edilmiştir. Bu dava konularına ek olarak sicilde; Ramazan ayının ve Ramazan Bayramının başlangıcına dair ilanlar da mevcuttur.
Özet (Çeviri)
The sharia register ledgers are valuable sources depicting economic, social and geographical circumstances of the time period which they are kept for, during Ottoman Era. They are major sources shedding light on history, economic history and legal history of the city in particular. In this paper entitled“Transcription and Evaluation of the Register No 22 (H.1327-1328, M. 1909-1910) of Kırşehir Sharia Court”, firstly the information has been given about place and status of Kırşehir (province) in terms of historical context. After also citing the studies involving Sharia Courts and Sharia Registers, the register ledger has been transcribed into Latin alphabet and summaries of existing court rulings have been added. During its transcription, the author of the present paper has noticed the diversity of the court cases brought before courts, determining that the register ledger contains not only legal guardian assignment, divorce-alimony, inheritance and debt-receivable law suits but also those court cases involving murder, assault and battery, wounding and fornication-adultery. In addition to such entries involving these court cases, there are also proclamations about commencement of Ramadan Month and Ramadan Festival.