Geleneksel oyunlar ve eğitsel oyunların 4. sınıf öğrencilerinde adalet, yardımlaşma ve dürüstlük tutumuna olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of traditional games and educational games on the attitudes of justice, corporation and honesty among 4th grade students
  1. Tez No: 824900
  2. Yazar: ÖZGÜN AKDENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMİNE SOYTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı; 4.sınıf öğrencilerinin yardımlaşma, dürüstlük ve adalet değerlerine yönelik tutumlarının geliştirilmesinde, eğitsel ve geleneksel çocuk oyunlarının etkisinin olup olmadığının incelenmesidir. Ayrıca eğitsel ve geleneksel çocuk oyunu uygulamalarına katılan öğrencilerin cinsiyet değişkenine göre adalet, yardımlaşma ve dürüstlük tutumundaki farklılığı ortaya koymak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden deneysel araştırma modeli tercih edilmiştir. 2022- 2023 eğitim öğretim yılında Manisa İli Yunusemre İlçesinde bulunan Çağatay Uluçay İlkokulunda öğrenim gören 4. sınıf öğrencileri, araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Araştırmada kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında ''Adaletli Davranış Ölçeği'', ''Dürüst Davranış Ölçeği'', ''Yardımsever Davranış Ölçeği'' ve ''Kişisel Bilgi Formu'' kullanılmıştır. Örneklem grubuna uygulanan ölçeklerden elde edilen sonuçların çarpıklık ve basıklık değerleri normal dağılıma uymadığı için parametrik olmayan test teknikleri kullanılmıştır. Bulgular: Adaletli davranış puanlarına yönelik sonuçlar incelendiğinde; kontrol grubunda ve geleneksel çocuk oyunları grubunda bencil davranma alt boyutu ile adaletli davranış toplam puanı açısından anlamlı farklılaşma tespit edilmiştir. Dürüst davranış toplam puanı, yardımsever davranış toplam puanı ve yardımsever davranış alt boyutlarına yönelik sonuçlar incelendiğinde, eğitsel oyunlar grubunda ve geleneksel çocuk oyunları grubunda anlamlı farklılaşma tespit edilmiştir. Cinsiyet değişkenine göre yapılan analiz sonuçlarına göre ise sadece adaletli davranış toplam puanı açısından anlamlı farklılaşma tespit edilmiştir. Sonuç: Araştırma sonucuna göre geleneksel çocuk oyunları ve eğitsel oyunlarla desteklenen beden eğitimi ve oyun dersinin, 4. sınıf öğrencilerinde adalet, yardımlaşma ve dürüstlük tutumunu olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this research; The aim of this study is to examine whether educational and traditional games have an effect on the development of 4th grade students' attitudes towards core values such as cooperation, honesty and justice. In addition, it is aimed to reveal the difference in the attitudes of justice, cooperation and honesty according to the gender variable of the students participating in educational and traditional game practices. Materials and Methods: Experimental research model, one of the quantitative research methods, was preferred in this study. In the 2022-2023 academic year, the 4th grade students studying at Çağatay Uluçay Primary School in the Yunusemre District of Manisa Province constitute the universe of the research. Convenience sampling method was used in the research.“Fair Behavior Scale”,“Honest Behavior Scale”,“Helpful Behavior Scale”and“Personal Information Form”were used to collect research data. Since the skewness and kurtosis values of the results obtained from the scales applied to the sample group did not fit the normal distribution, non-parametric test techniques were used. Findings: When the results for the fair behavior scores were examined; A significant difference was found in the control group and traditional games group in terms of selfish behavior sub-dimension and fair behavior total score. When the results for the honest behavior total score, the helpful behavior total score and the helpful behavior sub-dimensions were examined, a significant difference was found in the educational games group and the traditional games group. According to the results of the analysis made according to the gender variable, a significant difference was found only in terms of the total score of fair behavior. Result: According to the results of the research, it was determined that physical education and game lessons supported by traditional games and educational games positively affected the attitudes of justice, cooperation and honesty in 4th grade students.