Eğitsel oyun yönteminin din kültürü ve ahlak bilgisi dersindeki dini ifadelerin öğrenilmesi üzerindeki etkisi
The effect of educational game method on learning religious expressions in religious culture and moral knowledge course
  1. Tez No: 964479
  2. Yazar: SAFİYE NUR AYKUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH KAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul 4. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine ilişkin eğitsel oyun yönteminin öğrencilerin akademik başarı düzeylerine etkisini incelemektir. Çalışma, nitel ve nicel veri toplama yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem ile yürütülmüştür. Araştırmanın nicel boyutunda, eğitsel oyunların öğrencilerin başarısına etkisini tespit etmek amacıyla başarı testi (ön-test-son-test) uygulanmıştır. Nitel boyutunda ise, öğrencilerin eğitsel oyun yöntemine ilişkin deneyimlerini aktarabilmeleri için görüşme formu verilerinden faydalanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Kocaeli ili Gebze ilçesinde bulunan bir ilkokulun 4. sınıfında öğrenim gören toplam 54 öğrenciden oluşmaktadır. Deney grubunda bulunan 27 öğrenciye eğitsel oyun yöntemi; kontrol grubunda bulunan 27 öğrenciye ise geleneksel öğretmen merkezli yöntem uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak başarı testi ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen nicel veriler SPSS 24 istatistik paket programında değerlendirilmiş; bağımlı ve bağımsız örneklem t testinden yararlanılmıştır. Nitel veriler için ise betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Uygulama sonunda elde edilen bulgulara göre, 4. sınıf Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi dersi için uygulanan iki yönteminde benzer etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formlarında deney grubundaki öğrencilerin derse daha aktif katıldıkları, sosyal etkileşim sağlayan bir ortam oluşturdukları, derse daha istekli katıldıkları ve öğrenme sürecinden keyif aldıkları sonuçlarına ulaşılmıştır. Elde edilen bu sonuçlara göre eğitsel oyun yöntemi, öğrencileri derste aktif kıldığı için ve öğrenme ortamını keyifli hale getirdiği için Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinde destekleyici bir yöntem olarak tercih edilmelidir. Bu bağlamda, eğitsel oyunlar öğretim sürecinde yalnızca bir yöntem olarak kısıtlanmadan, dersin genel planına dengeli bir şekilde dâhil edilerek uygulanabilir ve benzer uygulamalar farklı kademelerde yapılan çalışmalarla desteklenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the educational game method related to the Classroom Religious Culture and Moral Knowledge course on the academic achievement levels of the students. The study uses qualitative and quantitative data collection methods together. Course it was carried out with a mixed method. In the quantitative dimension of the study, an achievement test (pre-test-post-test) was applied to determine the effect of educational games on students' achievement. In the qualitative dimension, interview form data were used to convey the students' experiences about the educational game method. The study group of the research consists of a total of 54 students studying in the 4th grade of a primary school in Gebze district of Kocaeli province in the 2023-2024 academic year. Educational game method was applied to 27 students in the experimental group; Traditional teacher-cantered method was applied to 27 students in the control group. Achievement test and semi-structured interview form were used as data collection tools. The quantitative data obtained were evaluated in the SPSS 24 statistical package program; Dependent and independent sample t-test was used. Descriptive analysis method was used for qualitative data. According to the findings obtained at the end of the application, it was concluded that the two methods applied for the 4th grade Religious Culture and Moral Knowledge course had similar effects. In the semi-structured interview forms, it was concluded that the students in the experimental group participated in the lesson more actively, created an environment that provided social interaction, participated in the lesson more willingly and enjoyed the learning process. Based on these results, educational games should be preferred as a supplementary method in Religious Culture and Moral Knowledge courses because they engage students and create a more enjoyable learning environment. In this context, educational games should be implemented within the teaching process, not limited to a mere technique, but rather integrated into the overall course plan in a balanced manner. Similar practices can be supported by studies conducted at different levels.