Ekonomik büyüme ile dış ticaret arasındaki ilişki
The relationship between economic growth and foreign trade
- Tez No: 824902
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GERÇEK ÖZPARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Globalleşme, serbest ticaret anlaşmaları, teknolojik gelişmeler, uluslararası iş birlikleri gibi faktörler sebebi ile dünya ekonomisindeki büyüme ve uluslararası ticaret artmıştır. Dünya ekonomisi için en önemli unsurlardan bir tanesi de uluslararası ticarettir. Ülkelerin en önemli hedefi ihracatlarını arttırırken, ithalatı da azaltmaktır. Bu hedefler doğrultusunda ülkelerin almış olduğu kararlar ise o ülkelerin dış ticaret politikalarını oluşturmaktadır. Dış ticaret ülkelerinin kalkınması, ekonomikle büyümesi ve siyasal açıdan bakıldığında büyük ülkeler için büyük önem taşımaktadır. G-20 ülkeleri dünya ekonomisinde önemli bir yere sahip olan ve büyük ekonomik güçleri temsil eden ülkelerdir. Bu amaçla, bu çalışmada G- 20 ülkelerinin 1997-2021 yılları arasındaki veriler kullanılarak ekonomik büyüme ve dış ticaret başlıkları altında temel göstergeler arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Bu çalışma, dış ticaretin ülke ekonomilerine sağladığı katkıyı ve bunun oransal olarak katsayının analiz edilmesi açısından önemlidir. Bu açıdan bu çalışma dış ticaret ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin incelenerek literatüre ve sektöre katkı vermesi açısından da önemlidir. Bu çalışma sayesinde ihracat ve ithalatın ülke ekonomilerindeki önemlerinin nicel olarak belirlenmesi hedeflenmektedir. Çalışmada G-20 ülkelerinin son 25 yıldaki büyüme, ihracat ve ithalat rakamları alınmıştır. Değişkenler arasındaki uzun dönemli ilişkinin incelenmesi için eş bütünleşme testleri kullanılmıştır. Buna ek olarak kısa dönemli ilişkinin incelenmesi için de Wald Testleri kullanılmıştır. Karşılıklı nedensellik testleri ile değişkenlerin birbirleri üzerindeki nedensellik ilişkileri analiz edilmeye çalışılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre ihracatın ve ithalatın ekonomik büyüme üzerindeki etkisi net olarak ispatlanmıştır. Bu sonuçlar ile ülkelerin ihracat ve ithalatı geliştirmelerinin ekonomik büyümelerini uzun dönemde destekleyebileceği eş bütünleşme testleri ile açıkça ifade edilmiştir. Buna ilaveten kısa dönemde ihracat ile ekonomik büyüme arasında ve ithalat ile ekonomik büyüme arasında karşılıklı bir nedensellik ilişkisinin olduğu görülmüştür. Buradan çıkan sonuçlara göre kısa dönemde ihracattaki ve ithalattaki artış ekonomik büyümeyi desteklemektir. Aynı şekilde ekonomideki büyümede kısa dönemde ihracattaki ve ithalattaki artışı desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The growth in the world economy and international trade has increased due to globalization, free trade agreements, technological developments, and international cooperation. One of the most essential elements of the world economy is international trade. The most crucial goal of the countries is to increase their exports and decrease their imports. The decisions taken by the countries in line with these goals constitute the foreign trade policies of those countries. It is of great importance for developing foreign trade countries, their economic growth, and for large countries from a political point of view. The G-20 countries have an important place in the world economy and represent major economic powers. For this purpose, in this study, the relations between the fundamental indicators under the headings of economic growth and foreign trade were analyzed using the data of the G-20 countries between the years 1997-2021. This study is vital in terms of the contribution of foreign trade to the country's economies and the proportional analysis of the coefficient. In this respect, this study is also crucial in contributing to the literature and the sector by examining the relationship between foreign trade and economic growth. This study aims to quantitatively determine the importance of exports and imports in national economies. In the study, the growth, export, and import figures of the G-20 countries for the last 25 years were taken. Cointegration tests were used to examine the long-term relationship between the variables. In addition, Wald Tests were used to examine the short-term relationship. The causality relationships between the variables were tried to be analyzed with the reciprocal causality tests. According to the findings obtained from the study, the effect of exports and imports on economic growth has been proven. With these results, it has been clearly expressed by cointegration tests that countries' export and import development can support their economic growth in the long term. In addition, it has been observed that there is a reciprocal causality relationship between exports and economic growth and between imports and economic growth in the short run. According to the results, the increase in exports and imports in the short term supports economic growth. Likewise, economic growth supports increased exports and imports in the short term.