Aile sağlığı merkezine başvuran emziren annelerin emzirme öz yeterlilik durumları ile çocuklarının boy ve kilo persentilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
This study, which aimed to investigate the relationship between breastfeeding self-efficacy levels of breastfeeding mothers who applied to a family health center and the height and weight percentiles of their children
  1. Tez No: 824915
  2. Yazar: HARUN SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. ZUHAL AYDAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Aile sağlığı merkezine başvuran emziren annelerin emzirme öz yeterlilik durumları ile çocuklarının boy ve kilo persentilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılan bu çalışma kesitsel, tek merkezli ve anket yöntemiyle yapıldı. Araştırmanın örneklemini İstanbul Bahçelievler Zafer Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 246 emziren anne oluşturdu. Araştırmanın verileri anneye ve bebeğe ait tanımlayıcı özelliklerin yer aldığı form ve Emzirme Öz Yeterlilik Ölçeği kullanılarak elde edildi. Araştırmanın verileri SPSS 22.0 programı ile analiz edildi. Niteliksel veriler için sayı ve yüzde; niceliksel veriler için ortalama, standart sapma ve medyan değeri analizleri yapıldı. Ölçek için normal dağılım analizi yapıldı ve verilerin normal dağılım göstermediği saptandı. Bu nedenle veriler parametrik olmayan testler ile analiz edildi. Analizlerde ikili gruplar için Mann-Whitney U, ikiden fazla gruplar için Kruskall-Wallis testleri kullanıldı. İlişkisel analizler için parametrik olmayan Spearman's Korelasyon testi yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study, which aimed to investigate the relationship between breastfeeding self-efficacy levels of breastfeeding mothers who applied to a family health center and the height and weight percentiles of their children, was conducted as a cross-sectional, single-center study using a questionnaire method. The sample of the study consisted of 246 breastfeeding mothers registered at the Zafer Family Health Center in Istanbul Bahçelievler. The data of the study were obtained using a form containing descriptive characteristics of the mother and baby and the Breastfeeding Self-Efficacy Scale. The data of the study were analyzed using SPSS 22.0 software. For qualitative data, number and percentage were used, and for quantitative data, mean, standard deviation, and median value analyses were performed. Normal distribution analysis was conducted for the scale, and it was determined that the data did not follow a normal distribution. Therefore, non-parametric tests were used to analyze the data. Mann-Whitney U test was used for binary groups, and Kruskall-Wallis tests were used for more than two groups in the analyses. Non-parametric Spearman's Correlation test was conducted for relational analyses.