Impact of international relations on media
Uluslararası ilişkilerin medya üzerindeki etkisi
- Tez No: 824914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, uluslararası ilişkilerin medyadaki etkilerini araştırmak için analitik bir yaklaşım gerektirir. İran nükleer anlaşmasını odak olarak alarak, çalışma konuyla ilgili üç ana haber medya kuruluşunun raporlanmasını analiz eder; BBC Arapça, El-Mayadeen ,, Al-Arabiya Al-Hadath ve Euronews. Raporlama üç farklı dönemde analiz edildi; Obama İdaresi ile İran arasındaki müzakereler 2015 nükleer anlaşmalarından önce, İrtibatın anlaşmasından çekilmesini ve İran ve Biden İdaresi arasındaki Viyana'daki müzakerelerin yeniden başlatılmasını. Bu çalışmada, bu çalışmada, her birinin arka planı ile açıklanabilecek belirli kalıplarla ilgili üç medya kuruluşunun bildirildiği ortaya çıktı. El-Mayadeen, İran'a karşı açık bir önyargı vardı ve Batı Duruşalarına saldırırken güçlerini vurguladı, Al-Arabiya Al-Hadat, Batı'ya doğru eğildi ve anlaşmayı iptal etme ihtimalini desteklerken İran'ın duruşlarına saldırdı ve BBC Arapça İran ve ABD'nin arızalarını ve manzarasını vurgulayan Avrupa ve İngiltere bakış açısını paylaşırken, Avrupa ve İngiltere bakış açısını paylaşırken, Euronews Avrupa manzarasını gösteriyor. Bu bulgular, medyanın uluslararası ilişkilerinin alt bölümlerini, mevcut taraflara geri dönen taraflara destek sayesinde, haber medya kuruluşlarının net bir önyargısını gösterdiği gibi, hipotezi onaylar.
Özet (Çeviri)
The present study takes an analytical approach to investigate the effects of international relations on the media. Taking the Iranian nuclear deal as a focus, the study analyzes the reporting of three major news media outlets on the matter; BBC Arabic, Al-Mayadeen,, Al- Arabiya Al-Hadath and Euronews. The reporting was analyzed at three different periods; the negotiations between the Obama administration and Iran prior to the 2015 nuclear deal, Trump administration's withdrawal from the deal, and the restarting of negotiations in Vienna between Iran and the Biden administration. It was apparent in this study that the three media outlets reported on the matter with certain patterns that can be explained by the background of each. Al-Mayadeen had an apparent bias towards Iran and highlighted its strengths while attacking Western stances, Al-Arabiya Al-Hadath leaned towards the West and attacked the stances of Iran while supporting the prospect of cancelling the deal, and BBC Arabic tended to be centrist while sharing the European and UK viewpoint which attempted conflict resolution, highlighting the faults and views of both Iran and the US, and Euronews show the European view. These findings confirm the hypothesis that states the Media's subordination to International Relations, as it shows a clear bias of news media outlets through their support to the respective parties that back their outlets.