Laparoskopik primer kasık fıtığı tamirlerinde slit ve non-slit mesh yöntemlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 824921
  2. Yazar: MAHMUT OZAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN KARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
AMAÇ Çalışmamızda; laparoskopik total ekstraperitoneal kasık fıtığı onarımı yapılan hastalarda, slit ve non-slit yama uygulamasının sonuçlarını karşılaştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmaya 2022 Haziran – 2023 Şubat ayları arasında Kanuni Sultan Süleyman SUAM Genel Cerrahi Kliniği'nde kasık fıtığı tanısıyla total ekstraperitoneal onarım yapılan 155 hasta dahil edildi. Bilateral, femoral, inkarsere, strangüle fıtıklar ve alt batın cerrahi öyküsü olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hastalar Grup1 (slit-80) ve Grup2 (nonslit-75) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastalar operasyon sonrasında 1.gün, 1.hafta, 1.ay ve 3.ay kontroller olacak şekilde takibe alındı. Operasyon öncesinde; demografik verilerin yanı sıra vücut kitle indeksi, ultrasonografideki fıtık çapı, Amerikan Anestezistler Birliği skoru, ek hastalık sayısı (yok, 2'den az, 2 ve üstü) not edildi. Operasyon sırasında; fıtık tarafı, fıtık tipi, operasyon süresi, intraoperatif komplikasyonlar, dren ihtiyacı, konversiyon ihtiyacı kaydedildi. Operasyon sonrasında; hastane kalış süresi, nüks, operasyon sonrası 1.gün, 1.ay, 3.ay vizüel analog (VAS) skorları ve komplikasyon oranları değerlendirildi. BULGULAR Gruplar arası yapılan değerlendirmede; USG'deki fıtık çapı, fıtık tarafı, fıtık tipi, ASA skoru, ek hastalık sayısı açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (p=0.378, p=0.422, p=0.333, p=0.583, p=0.903).
Özet (Çeviri)
AIM In our study; in patients who undergo laparoscopic total extraperitoneal inguinal hernia repair, we aimed to compare the results of slit and non-slit mesh administration. MATERIALS AND METHODS Between 2022 June – 2023 February, 155 patients with total extraperitoneal repair were included in the study with the diagnosis of inguinal hernia at the Kanuni Sultan Süleyman Health Practice and Research Center General Surgery Clinic. Bilateral, femoral, incarserated, strangulated hernias and patient with a history of lower abdomen surgery were excluded from the study. Patients were divided into two groups: group1 (slit-80) and group2 (nonslit-75). Patients were followed up to have 1st day, 1st week, 1st month and 3rd month controls after the operation. Before the operation; as well as demographic data, body mass index, hernia diameter in ultrasonography, American Society of Anesthesiologists Score, number of comorbid diseases (none, less than 2, 2 and more) was noted. During the operation; hernia side, hernia type, surgery time, intraoperative complications, need for drainage, need for conversion were recorded. After the operation; length of hospital stay, recurrence, post-operative 1st day, 1st month, 3rd month visual analogue scale (VAS) scores and complication rates were evaluated. RESULTS In the evaluation between the groups; no statistically significant difference was detected in terms of hernia diameter in USG, hernia side, hernia type, ASA score, number of comorbid diseases (p=0.378, p=0.422, p=0.333, p=0.583, p=0.903).