TEP yapılan olgularda peroperatif lokal anestezi sprey uygulama postop analjezide transversus abdominis plan bloğa göre daha mı etkili?
Is peroperative local anesthesia spray application more effective than transversus abdominis plane block in postoperative analgesia in TEP patients?
- Tez No: 984901
- Danışmanlar: UZMAN HÜSEYİN AKBULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Total Ekstraperitoneal (TEP) onarım sırasında mesh yerleştirildikten sonra preperitoneal alana püskürtülen bupivakainin (lokal anestezi sprey uygulama) postoperatif ağrı kontrolü üzerindeki etkinliğini Transversus Abdominis Plan blok (TAP blok) ile karşılaştırmaktır. Minimal invaziv girişimlerin sunduğu kısa hastane yatış süresi, daha az ağrı kesici ihtiyacı ve iş hayatına erken dönüş gibi avantajlar nedeniyle postoperatif ağrı kontrolünü optimize etmek hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yerel Etik Kurulu onayıyla, prospektif, randomize kontrollü ve tek merkezli olarak planlanmıştır. 18-70 yaş arası, primer inguinal hernisi olan ve daha önce kasık operasyonu geçirmemiş hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. G-Power kullanılarak (alfa 0.05, güç %95), üç grup için toplam 120 hasta (her grupta 40 hasta) hesaplanmıştır.Hastalar kapalı zarf yöntemiyle randomize edilerek üç gruba ayrılmıştır: 1. Kontrol Grubu: TAP blok veya lokal anestezik sprey püskürtmesi yapılmadı. 2. TAP Blok Grubu: Anestezi hekimi tarafından USG eşliğinde bupivakain ile TAP blok uygulanmıştır. 3. Püskürtme Grubu: TEP sırasında rutin 10x15 prolen mesh serildikten sonra, preperitoneal alana laparoskopik sprey aplikatörü ile 10 ml bupivakain püskürtüldü. Tüm hastalar genel anestezi altında (standart protokol) opere edildi. Mesh sabitlemek için emilebilen tacker (AbsorbaTack TM) kullanılmıştır. Postoperatif ağrı, hastalar derlenme odasında ve postoperatif 2. saatte hareket ile VAS (Visual Analog Skoru) kullanılarak değerlendirilmiştir. Ayrıca ek analjezi talebi ve bulantı-kusma oranları kaydedilmiştir. Veri analizinde Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U test ve Ki-kare test kullanılmıştır. Bulgular: Kontrol, TAP blok ve Püskürtme grupları arasında yaş, cinsiyet, boy, kilo, ek hastalık varlığı, fıtık lokasyonu, fıtık türü veya ASA skoru açısından anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p>0.05). İstirahat VAS: Kontrol grubunda istirahat VAS skoru, püskürtme grubundan anlamlı olarak daha yüksekti (p<0.05). TAP blok grubu ile diğer gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Hareket ile VAS: Kontrol grubunda hareket ile VAS skoru, püskürtme grubundan anlamlı olarak daha yüksekti (p<0.05). TAP blok grubu ile püskürtme grupları arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Ek analjezi ihtiyacı ve komplikasyon oranları (hematom, yara yeri enfeksiyonu, kord ödemi) açısından gruplar arasında anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p>0.05). Kontrol grubunda bulantı kusma görülen hasta sayısı TAP blok ve püskürtme grubuna göre daha yüksekti. (p<0.05) Sonuç: Minimal invaziv yöntemler, daha az komplikasyon ve daha iyi postoperatif ağrı kontrolü sağlamayı amaçlamaktadır ve inguinal herni onarımında altın standart olma yolunda ilerlemektedir. Çalışmada, TAP blok uygulamasının ve püskürtme uygulamasının kontrol grubuna göre postoperatif ağrı kontrolünde daha anlamlı olduğu görülmüştür. Lokal anestezi infiltrasyonu (püskürtme) uygulanan grupta, kontrol grubuna kıyasla hareket ile VAS daha düşük saptanmıştır. TAP blok ile püskürtme yapılan grup arasında istirahat halinde ve hareket ile değerlendirilen VAS skorları arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır. 11 Çalışmamızda TAP blok ile preperitoneal alana bupivakain püskürtme yaptığımız iki hasta grubu arasında ağrı skorları arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Komplikosyan sayısı, bulantı kusması olan hasta sayısı olarak da anlamlı fark yoktur. Lokal anestezi infiltrasyonu yönteminin cerrah tarafından kolaylıkla uygulanabilmesi ve uygulanması için cerrah dışında deneyimli uzman hekim ihtiyacının olmaması, bu yöntemin önemli bir avantajı olarak değerlendirilmektedir. Gelecekte, preperitoneal alana lokal anestezi infiltrasyonunun postoperatif ağrı kontrolü, operasyon süresi ve hasta konforu üzerindeki etkilerini tam olarak aydınlatmak için daha fazla hasta sayısı içeren çok merkezli çalışmalar yapmanın faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the effectiveness of bupivacaine spray application (local anesthetic spray) administered into the preperitoneal space after mesh placement during Total Extraperitoneal (TEP) repair with Transversus Abdominis Plane (TAP) block in controlling postoperative pain. Given that minimally invasive procedures offer advantages such as shorter hospital stays, reduced need for analgesics, and earlier return to work, optimizing postoperative pain management was targeted. Materials & Methods: The study was designed as a prospective, randomized controlled, single-center trial, approved by the Ethics Committee of Istanbul University of Health Sciences Haseki Training and Research Hospital. Patients aged 18–70 years with primary inguinal hernia and no history of previous groin surgery were included. Patients were randomized into three groups using the sealed envelope method: Control Group: No TAP block or local anesthetic spray was applied. TAP Block Group: TAP block with bupivacaine was performed under ultrasound guidance by an anesthesiologist. Spray Group: After placement of the routine 10x15 cm polypropylene mesh during TEP, 10 ml of bupivacaine was sprayed into the preperitoneal space using a laparoscopic spray applicator. Sample sizes are calculated using G-Power software (alpha: 0.05, power: 95%), a total of 120 patients (40 in each group) was calculated for the three study groups. All patients underwent surgery under general anesthesia following the standard protocol. Absorbable tackers (AbsorbaTack™) were used for mesh fixation. Postoperative pain was assessed using the Visual Analog Scale (VAS) in the recovery room and at postoperative 2nd hour during movement. Additional analgesic requirement and nausea–vomiting rates were also recorded. Data were analyzed using Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U, and Chi-square tests. Results: There were no statistical differences between the Control, TAP block, and Spray groups in terms of age, sex, height, weight, presence of comorbidity, hernia location, hernia type, or ASA score (p>0.05). The resting VAS score of the Control group was significantly higher than that of the Spray group (p<0.05). The movement VAS score of the Control group was significantly higher than that of the Spray group (p<0.05). No significant difference was found between the TAP block group and the spray group in VAS scores assessed at rest and during movement. No significant differences were observed among the groups regarding additional analgesic requirement and complication rates (hematoma, wound infection, cord edema) (p>0.05). The number of patients who experienced nausea and vomiting was higher in the control group compared with the TAP block and spray groups (p < 0.05). Conclusion: Minimally invasive techniques aim to ensure better postoperative pain control with fewer complications and are progressing toward becoming the gold standard in inguinal hernia repair. In this study, TAP block was found to be more effective in postoperative pain control compared to the Control group. In the Spray group, movement-associated VAS scores were lower compared to the Control group. No significant difference was found between the TAP block group and the spray group in VAS scores assessed at rest and during movement. The fact that the surgeon can easily perform local anesthetic spray infiltration without the need for an experienced specialist other than the surgeon is considered a significant advantage. In the future, multicenter studies with larger patient populations are deemed beneficial to fully clarify the effects of preperitoneal local anesthetic infiltration on postoperative pain control, operative duration, and patient comfort.