2018 Okul Öncesi Öğretmenliği lisans programının öğretim elemanı ve öğretmen adaylarının görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi
Evaluation of 2018 Pre-school Teacher Education program in line with the opinions of instructors and pre-service teachers
- Tez No: 824924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MECİT ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2018 yılında güncellenen okul öncesi öğretmenliği lisans programını öğretmen adayları ve öğretim elemanları görüşleri doğrultusunda değerlendirmektir. Karma araştırma yönteminin kullanıldığı araştırmada eş zamanlı iç içe geçmiş desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutu 2021-2022 öğretim yılında bir devlet üniversitesinin okul öncesi öğretmenliği lisans programının son sınıfında öğrenim gören 64 öğretmen adayı ile yürütülmüştür. Nitel boyuttaki çalışma grubunda ise 14 öğretmen adayı ve 6 öğretim elemanı bulunmaktadır. Araştırma verileri Okul Öncesi Öğretmenliği Lisans Programı Değerlendirme Anketi, Odak Grup Görüşmesi Formu ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmada nicel verilerin analizinde betimsel istatistikler, nitel verilerin analizinde ise içerik analizi ve betimsel analiz kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda üniversite/fakülte olanakları ile ilgili olarak fiziksel mekânlar (derslikler, atölyeler, kütüphane vb.), sosyal, kültürel ve bilimsel etkinlikler noktasında eksiklikler olduğu belirlenmiştir. Genel kültür derslerinden Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi, Türk Dili ve Yabancı Dil derslerinin verimli olmadığı ifade edilirken, Bilişim Teknolojileri ve Topluma Hizmet Uygulamaları derslerinin önemli olduğu vurgulanmış fakat bu derslerin uygulama sürecinde de problemler yaşandığı belirlenmiştir. Katılımcılar meslek bilgisi derslerini önemli görmekle birlikte mesleklerinde daha aktif kullanacaklarını düşündükleri Öğretim İlke ve Yöntemleri, Sınıf Yönetimi, Özel Eğitim ve Kaynaştırma vb. dersleri ön plana çıkarmışlardır. Öğretmen adayları meslek bilgisi derslerini büyük oranda uzaktan eğitim yoluyla aldıklarını ve bunun dezavantajını yaşadıklarını belirtmişlerdir. Araştırma sonucunda katılımcıların Erken Çocukluk Eğitimi Politikaları dersi dışındaki alan eğitimi derslerini çok önemli gördükleri tespit edilmiştir. Son olarak, katılımcılar seçmeli dersler arasında gereksiz dersler olduğu gibi zorunlu olması gereken dersler olduğunu da vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the preschool teaching degree program which was updated in 2018, in line with the opinions of prospective teachers and instructors. Simultaneous nested pattern used in the research using mixed research method. The quantitative dimension of the research was carried out in the 2021-2022 academic year with 64 teacher candidates who were educated in the final class of a public university's preschool teaching degree program. The qualitative working group has 14 teacher candidates and 6 instructors. Research data were obtained using the Preschool Teaching Undergraduate Program Evaluation Survey, Focus Group Interview Form and Semi Structured Interview Form. In the research, descriptive statistics were used in the analysis of quantitative data, and content analysis and descriptive analysis were used in the analysis of qualitative data. As a result of the research, it has been determined that there are deficiencies in physical spaces (classrooms, workshops, library, etc.), social, cultural and scientific activities in relation to university/faculty opportunities. While the Atatürk Principles and the History of the Inclap, Turkish Language and Foreign Language courses are not productive, It was emphasized that Information Technologies and Community Service Applications courses are important, but it has been determined that problems are also experienced in the implementation process of these courses. Although the participants see their professional knowledge lessons as important, they will use the teaching principles and methods, Class Management, Special Education and Inclusion etc. that they think will use more actively in their professions. They brought the lessons to the fore. Pre-service teachers stated that they took vocational knowledge courses mostly through distance education and they experienced the disadvantage of this. As a result of the research, it was determined that the participants considered the field education courses other than the Early Childhood Education Policies course very important. Finally, the participants emphasized that there are unnecessary courses among the elective courses as well as the courses that should be compulsory.