Erkek mahkûmlarda antisosyal kişilik bozukluğu ile psikopatoloji, duygu düzenleme ve algılanan ebeveyn tutumlarıyla arasındaki ilişki
The relationship between antisocial personality disorder at male prisoners and psychopathology, emotion regulation and perceived parent attitude
  1. Tez No: 824977
  2. Yazar: EMİNE NUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YUMRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yapılan bu tez çalışmasında, antisosyal kişilik bozukluğu tanısı almış mahkûmların duygu düzenleme becerileri ile algılanan ebeveyn tutumlarına psikopatolojik belirtiler açısından bakılmıştır. Araştırmanın temel amacı; antisosyal kişilik bozukluğu tanısı bulunan ve bulunmayan mahkûmların algılanan ebeveyn tutumu ve duygu düzenlemelerinin psikopatoloji açısından bir ilişkisinin olup olmadığını saptayarak, psikopatolojik belirtilerde üstlendikleri rolü incelemektir. Bu kapsamda gerekli yasal izinler alındıktan sonra Antalya E tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda adli suçtan dolayı bulunan yetişkin erkek hükümlü/tutuklu ile çalışılmıştır. Çalışmada 30 antisosyal kişilik bozukluğu tanısı bulunan ve 31 antisosyal kişilik bozukluğu tanısı bulunmayan mahkûm yer almaktadır. Araştırmada veri toplamak için Demografik Bilgi Formu, Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği, Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği ve Kısa Semptom Envanteri kullanılmıştır. Çalışmada yer alan değişkenlerin normal dağılım durumları incelenmiş, normal dağılım göstermeyen değişkenlerin analizinde non-parametrik testler uygulanmıştır. Çalışmada yer alan iki grubun ölçekler arasındaki farkını görmek içinde Mann-Whitney U testi uygulanmıştır. Ölçek toplam puanlarının ve sosyodemografik değişkenlerin antisosyal kişilik bozukluğu olma durumunu öngörmek için lojistik regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda antisosyal kişilik bozukluğu tanısı olan mahkûmların karşılaştırma yapılan diğer gruba göre (antisosyal kişilik bozukluğu tanısı bulunmayan) duygu düzenlemede daha çok güçlük yaşadıkları, özellikle dürtü kontrol ve strateji alt boyut puanları daha yüksek saptanmıştır. Algılanan ebeveyn tutumlarına baktığımızda reddedici ve aşırı korumacı tutum antisosyal kişilik bozukluğu tanısı bulunan bireylerde yüksek bulunurken, duygusal yakınlık daha çok antisosyal kişilik bozukluğu tanısı bulunmayan grupta yüksektir. Aynı zamanda antisosyal kişilik bozukluğu tanısı bulunan mahkûmların hostilite, anksiyete ve somatizasyon yakınmaları daha yüksek bulunmuştur. Bunların yanında antisosyal kişilik bozukluğu bulunan mahkûmların daha çok küçük yaşlarda suça karıştıkları ve mükerrer suç işledikleri, cezaevine daha çok girdikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, emotion regulation skills and perceived parental attitudes of prisoners with antisocial personality disorder were examined in terms of psychopathological symptoms. The aim of this study is to determine whether there is a relationship between the perceived parenting styles and emotion regulation of prisoners with and without antisocial personality disorder in terms of psychopathology, and to examine the role they play in psychopathological symptoms. In this context, it consists of adult male detainees found in Antalya E Type Closed/Open Penitentiary Institution for criminal offenses after the necessary legal permissions are obtained. 30 prisoners diagnosed with Antisocial Personality Disorder and 31 prisoners without any psychiatric diagnosis were studied. Data were collected using the Demographic Information Form, the Difficulty in Emotion Regulation Scale, the Abbreviated Perceived Parental Attitudes Scale and the Brief Symptom Inventory. Mann-Whitney U test was applied to see the difference between the scales of the two groups in the study. Logistic regression analysis was performed to predict the scale total scores and sociodemographic variables being antisocial personality disorder. As a result of the analysis, it was determined that prisoners with antisocial personality disorder had more difficulties in emotion regulation than the other group (without antisocial personality disorder diagnosis), especially their impulse control and strategy sub-dimension scores. When we look at the perceived parental attitudes, rejecting and overprotective attitudes are found to be high in individuals with antisocial personality disorder, while emotional intimacy is higher in the group without antisocial personality disorder. At the same time, hostility, anxiety, and somatization complaints were found to be higher in prisoners diagnosed with antisocial personality disorder. In addition to these, it has been observed that antisocial personality disorder prisoners are more likely to be involved in crimes at an early age, commit crimes repeatedly, and go to prison more often.