Algılanan örgütsel desteğin çalışanlarda etik dışı davranış ve örgütsel sinizme etkisinde hizmet içi eğitim uygulamalarının rolü: Antalya turizm işletmelerinde bir uygulama
The role of in-service training practices in the effect of perceived organizational support on unethical behavior and organizational cynicism in employees: An application in Antalya tourism businesses
- Tez No: 824978
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TURUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın amacı örgütsel destek, etik dışı davranış, örgütsel sinizm ve hizmet içi eğitim uygulamaları arasındaki ilişkilerin ortaya konulmasıdır. Araştırma ilişkisel tarama modeline uygun olarak düzenlenmiştir. Araştırma, Antalya ilindeki turizm otel işletmelerinde çalışan 378 personel ile gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen araştırmada; örgütsel desteğin, örgüt çalışanlarının etik dışı davranış ve örgütsel sinizme etkisinde hizmet içi eğitimin etkisi tespit edilmek istenmiştir. Veriler kişisel bilgi formu ile“Algılanan Örgütsel Destek”,“Etik Dışı Davranış”,“Örgütsel Sinizm”,“Hizmet İçi Eğitim”ölçekleri kullanılarak toplanmıştır. Çalışmada ölçek puanları hesaplanmış ve normal dağılıma uygun olduğu tespit edilmiştir. Veri analizi sonuçlarına göre algılanan örgütsel desteğin örgütsel sinizm üzerinde ve etik dışı davranış üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönlü bir etkisi olduğu belirlenmiştir. Örgütsel sinizm ile etik dışı davranış arasında istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönlü ve hizmet içi eğitim uygulamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Etik dışı davranış ile hizmet içi eğitim uygulamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Son olarak, algılanan örgütsel destek ile örgütsel sinizm ve etik dışı davranış arasındaki ilişkide hizmet içi eğitimin aracı rolü olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the relationships between organizational support, unethical behavior, organizational cynicism and in-service training practices. The research was organized in accordance with the relational scanning model and it was carried out with 378 personnel working in tourism hotel management in Antalya. In the conducted research, it was aimed to determine the effect of in-service training on the unethical behavior and organizational cynicism of organizational support and organizational employees. Data were collected using a personal information form and scales of“Perceived Organizational Support”,“Unethical Behavior”,“Organizational Cynicism”,“In-Service Training”. In this study, scale scores were calculated and found to be in accordance with normal distribution. According to the data analysis results, it was determined that perceived organizational support has a statistically significant and possitive effect on organizational cynicism and unethical behavior. It has been determined that there is a statistically significant and positive relationship between organizational cynicism and unethical behavior, and a statistically significant and negative relationship between in-service training practices. It was determined that there is a statistically significant and negative relationship between unethical behavior and in-service training practices. In conclusion, it was determined that in-service training did not have a mediating role in the relationship between perceived organizational support and organizational cynicism and unethical behavior.