Kuruluş dönemi Osmanlı kale kuşatmaları
Early Ottoman sieges
  1. Tez No: 824986
  2. Yazar: ABDÜLKERİM ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BÜYÜKAKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harp Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Harp Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez çalışmasında Osmanlı ve Bizans kronikleri kaynak olarak ele alınmış ve Osmanlıların 14. ve 15. asır içinde nasıl kuşatma savaşı icra ettikleri incelenmiştir. İlk olarak çalışmanın dönem sınırları içerisindeki Osmanlı kuşatma savaşları genel bir anlatımla, kronolojik sıraya uygun şekilde aktarılmıştır. Akabinde kuşatma yöntemleri tüm özellikleri ile incelenmiş ve bu yöntemlerin tespit edildiği kuşatmalara dair detaylı bilgiler verilmiştir. Yöntemlerin de şekillenmesini sağladığını düşündüğümüz araç-gereçler ve silahların kuşatma savaşları üzerindeki tesiri hakkında çıkarımlar yapılmış ve bu çıkarımlar örneklerle desteklenmeye çalışılmıştır. Son olarak ise zikredilen tüm bu gelişmelerin, bir merkezî ordu vasıtasıyla gerçekleştirilebileceği düşünülerek kaynaklardan kuşatma savaşlarında yer aldıklarını tespit yaptığımız askeri sınıflara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study Ottoman and Byzantine chronicles were used as primary source and Ottoman siege warfare in 14th and 15th centuries were examined. First Ottoman sieges in the predetermined time period were given in a chronological manner. Then siege methods were examined with all its aspects. War equipments which framed the methods were examined in the next chapter. Lastly, as it is known that these developments would be realized by a central army, army personal who participated sieges were examined.