The effect of fuel price on food inflation in Türkiye
Türkiye'de akaryakıt fiyatlarının gıda enflasyonuna etkisi
- Tez No: 825040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF İĞDELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Covid 19 pandemisinin ardından gıda enflasyonu Türkiye başta olmak üzere Dünya genelinde politika yapıcıların üzerinde durduğu temel bir sorundur. Gıda enflasyonunun yükselişe geçmesinde çeşitli faktörler rol oynamaktadır. Bu faktörlerden biri akaryakıt fiyatlarıdır. Akaryakıt fiyatları tarımda kullanılan traktörden, lojistik sağlanan tırlara kadar birçok kalemde gıda ürünlerine maliyet olarak yansımaktadır. Türkiye'de akaryakıt fiyatlarının yüksek olduğu görülmektedir. Bunun iki ayrı sebebi vardır. Birinci sebep döviz kuru yükselişleri, ikinci sebep ise akaryakıt fiyatlarındaki yüksek oranlı özel tüketim vergisidir. Gıda enflasyonun düşürülmesi için gıda üretim ve lojistik maliyetlerinin düşürülmesi şarttır. Bu çalışma akaryakıt fiyatlarının gıda enflasyonu üzerinde etkisinin olup olmadığını araştırmayı amaçlamıştır. Çalışmada 2005-2022 yılları arasındaki aylık benzin ve motorin fiyatları ile gıda fiyat endeksi kullanılmıştır. Covid 19 pandemisi gibi nadir olayların etkisinin de dikkate alınması için araştırmada Fourier KPSS ve Fourier Shin eş bütünleşme testi kullanılmıştır. Analiz bulgularına göre serilerde yapısal kırılmanın varlığı tespit edilmiştir. Ayrıca analiz bulgularında seriler arasında uzun dönemli ilişkinin varlığına rastlanmıştır. Son olarak analiz bulguları uzun dönemde akaryakıt fiyatlarının gıda enflasyonunu artırdığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In the aftermath of the Covid 19 pandemic, food inflation is a fundamental problem that policymakers around the world, especially in Turkey, have been focusing on. Various factors play a role in the rise in food inflation. One of these factors is fuel prices. Fuel prices are reflected as a cost on food products in many items ranging from tractors used in agriculture to lorries providing logistics. It is seen that fuel prices are high in Turkey. There are two different reasons for this. The first reason is exchange rate increases and the second reason is the high rate of special consumption tax on fuel prices. In order to reduce food inflation, it is essential to reduce food production and logistics costs. This study aims to investigate whether fuel prices have an effect on food inflation. In the study, monthly petrol, diesel prices and food price index between 2005 and 2022 are used. In order to take into account the effect of rare events such as the Covid 19 pandemic, Fourier KPSS and Fourier Shin co-integration test were used in the study. According to the findings of the analysis, the existence of structural breaks in the series was determined. In addition, the existence of a long-run relationship between the series was found in the analysis findings. Finally, the findings of the analysis indicate that fuel prices increase food inflation in the long run.