Hepatı̇t C vı̇rüsü ı̇le enfekte hastalarda ı̇nterferon gen polı̇morfı̇zmlerı̇nı̇n araştırılması
Investigation study of interferon gene polymorphisms in patients infected with Hepatitis C virus
  1. Tez No: 825045
  2. Yazar: FIRAS YOUSIF NAJI NAJI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL AKILLI ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bazı sitokin genlerindeki genetik varyantlar, bir kişinin hepatit C virüsü (HCV) ile enfekte olduğu süreyi, klinik sonucu, HCV replikasyon oranını ve karaciğer hasarının şiddetini etkileme potansiyeline sahiptir. Vaka-kontrol çalışmasına Al-Muthanna Valiliği'ndeki Al-Hussein Eğitim Hastanesi'nden hepatit C virüsü ile enfekte olan 50 hasta dahil edilmiştir. Çalışmada hastalık grubu ile aynı yaş ve cinsiyette 50 gönüllüden oluşan bir kontrol grubu da bulunmsktsdır. IFN- γ gen polimorfizminin (+874) genotipini belirlemek için özel bir dizi primer polimeraz zincir reaksiyonu (SSP-PCR) kullanılmıştır. Her katılımcının plazmasındaki IFN-γ seviyesini belirlemek ve katılımcıların karaciğer fonksiyonlarını değerlendirmek için üreticinin talimatlarına uygun olarak ELISA ve tam otomatik biyokimyasal ekipman kullanılmıştır. Hepatit C virüsü taşıyan hastaların serum karaciğer enzimleri ve bilirubin düzeylerinin yanı sıra IFN- γ düzeylerinde sağlıklı kontrollere kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunurken, yaş ve cinsiyet dağılımı açısından iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bu çalışmada ayrıca, IFN- γ+874 polimorfizmlerinin A aleline ek olarak TA/AT genotipinin hastalardaki diğer genotiplere kıyasla sağlıklı kişilerde olduğundan daha yüksek prevalansa sahip olduğu bulunmuştur. Öte yandan, en yüksek interferon-gamma konsantrasyonu TT genotipi ve T aleli taşıyan hastalarda görülmüştür. Sonuçlarımız, IFN- γ+874 polimorfizmlerinin TA/AT genotipi ve T alelinin hepatit C enfeksiyonu ve patogenezi ile açık bir ilişkisi olduğunu düşündürmektedir. Ayrıca, TT genotipi ve T aleline sahip hastaların IFN- serum seviyelerinin diğer genotipe sahip olanlardan daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Genetic variants in certain cytokines genes have the potential to affect the length of time an individual is infected with the hepatitis C virus (HCV), the clinical result, the rate of HCV replication, and the severity of liver damage. The case-control study involved 50 patients with hepatitis C virus infection from Al-Hussein Teaching Hospital in the Al-Muthanna Governorate and a control group consisting of 50 volunteers of the same age and gender. In order to determine the genotype of the IFN- γ gene polymorphism (+874), a particular sequence primer polymerase chain reaction was used (SSP-PCR). Following the manufacturer's instructions, ELISA and fully automated biochemical equipment were used to figure out how much IFN- γ was in each participant's plasma and to test their liver function. There was a statistically significant difference in the serum level of liver enzymes and bilirubin, in addition to the level of INF- γ in patients with hepatitis C virus compared to healthy controls, while there was no significant difference between the two groups in terms of age and gender distribution. This study also found a higher prevalence of the TA/AT genotype in addition to the A allele of IFN- γ+874 polymorphisms in patients than it is in healthy people compared to other genotypes. On the other hand, the highest concentration of interferon-gamma was in patients who carried the TT genotype and the T allele. Our results showed that the TA/AT genotype and allele T of IFN- γ+874 polymorphisms have a clear relationship with infection and pathogenesis of hepatitis C. It was also discovered that patients with the TT genotype and allele T had higher IFN- serum levels than those with another genotype.