Molecular study of biofilm formation related to antibiotic resistance of uropathogenic escherichia coli isolated from Urinary Tract Infection (UTI)
İdrar yolu enfeksiyonundan (İYE) izole edilen üropatojenik Escherichia coli'nin antibiyotik direnci ile ilgili biyofilm oluşumunun moleküler çalışması
  1. Tez No: 825046
  2. Yazar: HIND ISSA IBRAHIM IBRAHIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAL TARHANE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, 10/06/2022-10/09/2022 tarihleri arasında Babil Valiliğindeki hastanelerin (İmam Al-Sadiq Eğitim Hastanesi ve Mirjan Eğitim Hastanesi) idrar yolu enfeksiyonu şikâyeti olan hastalarından 121 klinik numune toplanmıştır. Bakteriyel izolatlar geleneksel yöntemlerle ve Vitek-2 Compact sistemiyle teşhis edilmiş, daha sonra polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) aracılığıyla 16SrRNA geni kullanılarak moleküler bir yöntemle teşhisleri doğrulanmış ve E. coli'ye ait 34 klinik izolat elde edilmiştir. Disk difüzyon yöntemiyle yapılan antibiyotik duyarlılık testinin sonuçları Üropatojenik E. coli'nin çoklu ilaca dirençli (ÇİD) olduğunu göstermiştir. İzolatların 34'ü (%100) Sefepim, Sefaleksin ve Nitrofurantoin antibiyotiklerine, 31'i (%91,17) Doksisiklin, Nalidiksik asit ve Tetrasikline, 29'u (%85,29) Amikasine, 26'sı (%76,47) Gentamisine, 20'si (%58,82) Sefiksime, 17'si (%50) Norfloksasine ve 6'sı (%17,64) İmipeneme direnç göstermiştir. Sonuçlar, 34 (%100) bakteri izolatının farklı derecelerde biyofilm oluşturduğunu göstermiş, 3 (%8,82) bakteri izolatının güçlü, 31 (%91,17) bakteri izolatının ise orta düzeyde biyofilm ürettiği gözlemlenmiştir. Ayrıca fimH, luxs, mqsR ve papAH genlerinin moleküler tespiti PCR teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilmiş, sonuçlar sırasıyla %67,64, %100, %100 ve %0 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 121 clinical samples were collected from patients suffering from urinary tract infections from hospitals in Babil Governorate, including (Imam Al-Sadiq Teaching Hospital and Mirjan Teaching Hospital) for the period from 10/06/2022 to 10/09/2022. Bacterial isolates were identified by conventional methods and Vitek-2 Compact system, then their diagnosis was confirmed by a molecular method using 16SrRNA gene via polymerase chain reaction (PCR), and 34 clinical isolates of E. coli were obtained. The results of antibiotic susceptibility testing by disk diffusion method showed that uropathogenic E. coli was multidrug resistant (MDR). Among the isolates, 34 (100%) were resistant to Cefepime, Cephalexin and Nitrofurantoin, 31 (91.17%) to Doxycycline, Nalidixic acid and Tetracycline, 29 (85.29%) to Amikacin, 26 (76.47%) to Gentamicin, 20 (58.82%) to Cefixime, 17 (50%) to Norfloxacin and 6 (17.64%) to Imipenem. The results showed that 34 (100%) bacterial isolates formed different degrees of biofilm, 3 (8.82%) bacterial isolates produced strong biofilm and 31 (91.17%) bacterial isolates produced moderate biofilm. In addition, molecular detection of fimH, luxs, mqsR and papAH genes was performed using PCR technology and the results were 67.64%, 100%, 100% and 0%, respectively.