A case study of the professional development needs of the English for specific purposes instructors
Özel amaçlı İngilizce öğretmenlerinin mesleki gelişim ihtiyaçlarına ilişkin bir durum çalışması
  1. Tez No: 825073
  2. Yazar: AYŞENUR KÜLÜNK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM CANARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu durum çalışmasının amacı, Türkiye'de bir devlet üniversitesinde askeri İngilizce derslerini veren Özel Amaçlı İngilizce (ÖAİ) öğretmenlerinin mesleki gelişim ihtiyaçlarını ortaya çıkarmaktır. Çalışma, ÖAİ öğretmenlerine kurumları tarafından sağlanan profesyonel destek sistemlerini ve öğretmenlerin ÖAİ öğretiminde karşılaştıkları zorlukları da araştırmaktadır. Çalışmanın katılımcıları, lisans öğrencilerine ÖAİ eğitimi veren 29 öğretim elemanıdır. Veriler, 30 maddelik anket ve yarı yapılandırılmış bireysel görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Betimsel istatistikler SPSS programı kullanılarak hesaplanmış, görüşmelerin analizi için tematik analiz yapılmıştır. Anketten elde edilen bulgular, ÖAİ öğretmenlerinin akademik uygulama, ÖAİ öğrencileri, ÖAİ programı geliştirme, programın uygulanması ve değerlendirme konusunda kendilerini profesyonel olarak yeterli bulduklarını ortaya çıkarmıştır. Ancak nitel veri analizi, ÖAİ öğretmenlerinin derslere hazırlanma, ÖAİ öğrencilerinin bilgilerini artırma, ve ÖAİ materyalleri geliştirme açısından önemli zorluklarla karşılaştıklarını göstermiştir. Son olarak, ESP öğrencileri ve meslektaşlarına ek olarak, öğretmenlerin bireysel çabalarının birincil mesleki destek sistemleri olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this case study was to explore the professional development needs of English for Specific Purposes (ESP) instructors teaching military English at a state university in Türkiye. The study investigated the professional support systems that were available to the ESP instructors in their workplace as well as the challenges they had while teaching ESP. Participants of the study were 29 instructors offering ESP courses to undergraduate students. Data came from a 30-item questionnaire and semi-structured interviews. Descriptive statistics were calculated using SPSS and thematic analysis was done to analyze the interview data. Findings from the questionnaire revealed ESP instructors thought they were professionally competent in terms of academic practice, ESP students, ESP curriculum development, program implementation, and assessment. However, analysis of interviews suggested they faced substantial challenges in performing their duties as ESP instructors, in terms of preparing for lessons, adding to the knowledge of ESP students, and developing ESP materials. Lastly, in addition to the ESP students and their colleagues with whom they were collaborating, their own efforts were ESP instructors' primary professional support resource.