Analyzing abstract paintings in contemporary Iraqi art
Çağdaş Irak sanatındaki soyut resimlerin analiz edilmesi
  1. Tez No: 825083
  2. Yazar: FIRAS SAEED IBRAHEEM AL-RAWE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED EMİN SOYDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Soyut sanat, çağdaş sanatın en önemli akımlarından biri olarak kabul edilir. Bu tez öncelikle Irak soyut resmindeki son gelişmeleri incelemekte ve dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm araştırma problemi, araştırmanın amacı ve yönteminden bahsetmektedir. İkinci bölüm, soyutlamanın tanımlarının yanı sıra soyut akımın felsefi ve tarihsel perspektifleri, en önemli özellikleri ve en ünlü sanatçılarını ele alarak konuya teorik bir arka plan sağlar. Tarihsel açıdan Irak soyut sanatı ve öncüleri de bu bölümde tanıtılmaktadır. Bölümün son kısmı önceki çalışmaların değerlendirilmesine ayrılmıştır. Üçüncü bölüm tezin özünü oluşturmakta ve araştırma için seçilen 20 adet Irak soyut resminin sistematik bir analitik araç kullanılarak ayrıntılı bir şekilde tarifini ve analiz edilmesini kapsamaktadır. Bölümün sonunda ise analiz bulguları tartışılmaktadır. Dördüncü bölüm, tezin analize dayalı sonuçlarını sunmaktadır. Ana sonuçlar şu şekilde özetlenebilir: Iraklı sanatçılar Batılı sanatçıların etkisiyle soyut sanat akımının üslubuyla tanışmışlardır; uluslararası üsluba rağmen Iraklı sanatçılar resimlerin çoğunda bir Irak kimliği oluşturabilmişlerdir; Iraklı sanatçıların eserlerinin birçoğunda savaş, trajedi ve hüzün ifadeleri temsil edilmiştir; bu Irak resimleri açık bir soyutlamanın kullanıldığı yıkım, dağılma ve yeniden inşa ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract art is considered one of the most important movements in contemporary art. This thesis primarily investigates the recent developments in Iraqi abstract painting, and comprises four chapters. Chapter one mentions the research problem, research aim and method. Chapter two provides a theoretical background to the topic, by addressing the definitions of abstraction, and also the philosophical and historical perspectives, most important features as well as the most famous artists of the abstract movement. Iraqi abstract art in terms of history and its pioneers is introduced in this chapter as well. The last section is dedicated to the review of previous studies. Chapter three is the core of the thesis, and deals with a detailed description and analysis of 20 Iraqi abstract paintings as a selected sample for the research, using a systematic analytical tool. At the end of it, the results of the analysis are discussed. Chapter four presents the conclusion based on the analysis. The main conclusions could be summarized as follows: the Iraqi artists became acquainted with the style of the abstract art movement through the influence of Western artists; despite the international style, the Iraqi artists were able to establish an Iraqi identity in most of the paintings; expressions of wars, tragedies and sadness were represented in most of the works of Iraqi artists; these Iraqi paintings are characterized by deconstruction, dispersal and reconstruction using a clear abstraction.