فتاوى الشيخ خليفةالسفطي للشيخ أحمدبن عبدالجواد القاياني الشافعي (ت. 1308ه): دراسة وتحقيق.
Ahmed bin Abdu'l-Cevvâd el-Kâyâtî'nin Şehyh Halife es-Safti'nin fetvaları eserinin tahkik ve analizi / Fatwas of Sheikh Khalifa al-Safti by Sheikh Ahmed bin Abdul-Jawad al-Qayati al-Shafi'i al-Masry study and investigation
  1. Tez No: 825098
  2. Yazar: BILAL AHMED MUHAMMED MUHAMMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF ESSA AL-YAGOOB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmada Şeyh Ahmed b el-Masrî'nin -Sefatî isimli eserinin tahkik ve analizi yapılmıştır. Eser, Şâfiî fıkhına dair son dönem fetva kitaplarındandır. Fıkhın birçok konusuyla ilgili fetva bulunan eserde Müslümanın hayatı boyunca karşılaşacağı sorunların şer'î hükümleri bir araya getirilmiştir. Müellif Şâfiî fıkhına dair kendisinden önce yazılan eserlere dayanmıştır. Araştırmada Mısır el-Mektebetü'l-Ezheriyye kütüphanesinde bulunan tek mahtut nüsha esas alınmıştır. Müellifin şahsi ve ilmi hayatı yazılırken betimleyici tarihsel metot kullanılmıştır. Eserin yazılmasında ise tahkik ve talik yöntemi takip edilmiştir. Müellifin görüşlerinin diğer fakihlerin görüşleriyle kıyaslanması, Şâfiî mezhebine uyan ve uymayan görüşlerinin ortaya koyulmasında karşılaştırma yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmada birçok ilmi sonuca ulaşılmıştır. Bunlardan önemlileri şunlardır: Yazar, kendi devrinde yeni ortaya çıkan bazı meselelerle ilgili fetvalar eklemiş, bazı konularla ilgili bilgileri düzeltmiştir. Yazar, karmaşık ve tuhaf konulara cevap vermesiyle temayüz etmiştir. Müellif eserini, konular, bölümler ve Şâfiî fıkıh kitaplarındaki fıkhi meselelere göre tertip etmiştir. Zor fıkhî meselelerin çoğuna değinmiş, kendi görüşünü açıkça ifade etmiştir. Başta Remlî'nin el-Minhâc isimli eseri olmak üzere son dönemde yazılan haşiyelerden Ibâdî, Şebrâmlesî, Bâcûrî ve diğer eserlere atıflar yapmıştır. Bazı fıkhî meseleler hariç Hanefi, Mâlikî ve Hanbelîlerin görüşlerine nadir olarak değinmiştir. Kâyâtî'nin fıkhî meseleler yanında şiirler ve edebiyat konusunda da ilmi ve edebi açıdan mahir bir âlim olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
important books of Shafi'i jurisprudence in the later ages. It included all the chapters of jurisprudence, and presented an explanation of all the legal provisions of the situations that a Muslim faces in his life. The author relied on most of the books that were written before him in Shafi'i jurisprudence. This study investigated a single copy of the manuscript found in the Al-Azhar Library in Egypt. It also followed the historical descriptive approach that requires a return to the author's personal and scientific biography, as well as the scientific approach in investigation and commentary to present the book in a good way, and the comparative analytical approach in highlighting the author's opinions, and the extent to which he agrees with or contradicts the doctrine of Imam Shafi'i. The study concluded some results, the most important of which are: The author added some fatwas related to new issues in his time, and corrected some of them, and the author was distinguished in his approach in this book by responding to complex and strange issues, and explaining their rulings, as the author arranged his book according to the unites, chapters, investigations, and issues contained in the Shafi'i jurisprudence books. The author spoke about the most urgent jurisprudential issues, and explained the opinion of his Sheikh, and relied mainly on the explanation of: Al-Minhaj by Al-Ramli, and the later footnotes books; Like footnotes by Al-Abadi, Al-Shabramalsi, Al-Baguri, and others. The author did not address the rest of the other schools of thought, such as the Hanafi, Maliki and Hanbali jurisprudence, except rarely in some issues. The scholarly and literary personality of Al-Qayati appeared, as he was a man of letters and a poet, in addition to his mastery of delicate jurisprudential issues.