Communication strategies of turkish speakers of english
Anadili türkçe olan bireylerin iletişim stratejileri
- Tez No: 825097
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GEOFF THOMPSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Language and Literature
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Liverpool
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Özet: Bu tez çalışmasında öğrencilerin kullandığı iletişim stratejisi türü ve dil becerisi düzeyi arasında anlamlı bir ilişki olduğu öngörülmüştür. Bunu yordamak için bir deney düzenlemiştir. Veri toplama aşamasında Liverpool Üniversitesi'nde doktora yapan beş Türk öğrenci bu çalışmaya katkı sağlamıştır. Veri toplamak için deneklerden bir arabanın iç donanımını gösteren iki resimdeki parçaları isimlendirmeleri istenmiştir. Deneklerin dil düzeyini belirlemek için her denekle yüz yüze görüşme yapılmış ve bu görüşmeler kasete kayıt edilmiştir. Veri analizi sonuçları hipotezi destekleyen kesin empirik sonuçlar göstermemekle birlikte, Kellerman'ın (1990) iletişim stratejileri sınıflamasını kullanarak başarı ile analiz edilmiştir. Ayrıca denekler Kellerman'ın sınıflamasına ek olarak diğerlerinden farklı bir strateji daha kullanmışlardır. Monitoring olarak adlandırılan bu stratejiyi kullanırken, denekler çok iyi bilmedikleri konuda tahmin yürüttükleri için temkinli tahmin yürütmüşlerdir. Çalışmanın sonuçları alana hem araştırma teknikleri hem de kelime temelli iletişim stratejilerinin sınıflanması açısından değerli katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Abstract: In this thesis, it is hypothesised that there is a significant relationship between the strategy type of communication strategy employed and the competency level of a second language learner. An experiment was designed to test this hypothesis. Five Turkish postgraduate students, who were studying at the University of Liverpool at the time of data collection, contributed to the research. To elicit data, the informants were asked to label the parts of two pictures of the interior parts of a car. In order to determine the competency level of each subject, an interview session was included in the experiment design. The interviews were tape-recorded. In the data analysis, although no clear cut empirical evidence to support the hypothesis was found, Kellerman's (1990) Communication strategy classification was applied successfully and another strategy used, monitoring, distinct from others was observed. The results present significant insights in terms of both research design and classification of lexically-based communication strategies of second language learners.