The effect of foreign direct investments, workers' remittances and foreign aids on the economic growth: Case of SAARC
Doğrudan yabancı yatırımlar, işçi dövizleri ve dış yardımların ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: SAARC örneği
  1. Tez No: 825107
  2. Yazar: ABDUL QAHAR KHATIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU GÜVENEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu Çalışmada doğrudan yabancı yatırım, işçi dövizleri ve resmi kalkınma yardımlarının SAARC ülkelerinin ekonomik büyümesi üzerindeki etkisini araştırılımıştır.. Ampirik olarak, DYY, işçi dövizleri ve dış yardımların SAARC ekonomilerini nasıl etkilediğini incelenmıştır. Çalışmada 2008–2021 Dünya Bankası Dünya Kalkınma Göstergeleri verileri kullanılmıştır. Korelasyon çalışması, DYY ve işçi dövizleri arasında önemli bir ilişki olduğunu gösterdi. Kesit bağımlılığı uygulanmış ve olduğu tespit edilmiştir. Birim kök testi, dış yardımlar dışındaki tüm değişkenlerin farklı yöntemlerde durağan olduğunu göstermiştir. Regresyon çalışması, işçi dövizleri ve DYY'nin büyümeyi olumlu yönde etkilediğini, ancak dış yardımlarının büyümeyi küçük bir katsayı ile olumsuz etkilediğini göstermiştir. Kesit bağımlılığı, değişen varyans ve otokorelasyon, sabit etkiler modeline benzer bulgular veren FGLS modelini gerekli kılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, the effect of foreign direct investment, workers' remittances, and FA (Foreign Aids) on the economic growth of the SAARC countries is investigated. Empirically how FDI, workers' remittances, and FA affect SAARC economies is examined. Data 2008–2021 World Bank World Development Indicators for the study has been used. The correlation study showed a substantial association between GDP, FDI, and workers' remittances, although FA had a moderate correlation with the independent and dependent variables. cross-sectional dependency was implemented and found sectional cross section dependency. The unit root test showed that all variables except FA were stationary across the different methods. The regression study showed that workers' remittances and FDI positively benefited growth, but FA negatively affected growth with a modest coefficient. Cross-section dependency, heteroskedasticity, and autocorrelation necessitated the FGLS model, which yielded findings similar to those of the fixed effect model.