Serbest dişeti grefti uygulamalarında atmosferik basınç soğuk plazmanın yara iyileşmesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effect of atmospheric pressure cold plasma on wound healing in free gingival graft operations
  1. Tez No: 462382
  2. Yazar: TUĞBA PEKBAĞRIYANIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ENHOŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu kontrollü klinik çalışmanın birinci amacı; serbest dişeti grefti operasyonu sonrası uygulanan atmosferik basınç soğuk plazmanın (ABSP) verici saha yara iyileşmesine ve epitelizasyona olan etkilerini değerlendirmektir. Çalışmanın ikinci amacı ise, plazma uygulamasının lokal ağrı düzeyine, kanamaya, his değişikliğine olan etkilerini ve greftin boyutsal stabilitesi üzerine olan etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya yapışık dişeti genişliği yetersizliği bulunan 40 hasta dahil edildi. Hastalar operasyon sonrası plazma uygulanan test grubu ve uygulanmayan kontrol grubu olarak iki gruba ayrıldı. Tüm hastalarda aynı cerrahi prosedürler uygulanırken, test grubundaki hastaların alıcı ve verici sahasına, operasyondan hemen sonra, 3. ve 7. günde ABSP uygulaması yapıldı. Operasyon sonrası hastalara ağrı, kanama ve aldıkları ilaç miktarını işaretleyebilecekleri anket formları verildi. Damak bölgesinin epitelizasyonu, his değişikliği ve renk uyumu haftalık kontrollerle 2 ay süresince, alıcı saha greft alanındaki değişimler ise 3 ay süre ile takip edildi. Çalışmayı toplam 36 hasta tamamladı. Sayısal değişkenlere ait verilerin normal dağılımı Shapiro Wilk testi ile değerlendirildi. Gruplar arası karşılaştırmalarda tekrarlı ölçümlerde iki yönlü varyans analizi kullanıldı. Kategorik değişkenler arası ilişkiye Ki-Kare testi ile bakıldı. p0.05) ABSP uygulaması, greftin boyutsal stabilitesine, ağrı ve kanamanın azalmasına anlamlı bir katkı sağlamazken, açık yara yüzeylerinde epitelizasyonu hızlandırdığı ve operasyon sahasını daha hızlı iyileştirdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The first aim of this controlled clinical trial was to evaluate the effect of atmospheric pressure cold plasma on wound healing and epithelization in recipient area after free gingival graft operation. Second aim was to evaluate the effect of plasma application on local pain level, bleeding, alteration of sensation and stability of graft. Forty patients with inadequate attached gingiva were included to the study. Patients were divided into two groups as test (plasma application) and control. Same surgical procedures were performed for both groups in addition recipient and donor sites in test group were treated with plasma immediately after operation and at third and seventh day. Questionnaires for pain, bleeding and drug usage were filled by patients every day. Epithelization in donor site, alternation of sensation and color match were recorded weekly for 2 months, alternations in graft dimensions at recipient site were recorded for 3 months. The study was completed with thirty six patients. Distribution of normality in numerical variables was evaluated with Shapiro Wilk normality test and Q-Q graphs. Inter-group comparisons of numerical variables by time was performed with two way repeated measures ANOVA and general linear model. Correlations between categorical variables were analyzed with chi square exact test. p0.05) Plasma application did not significantly decrease shrinkage of graft, level of pain and bleeding but increased epithelization and enhanced wound healing.