4B biyobaskı ile sıcaklık duyarlı hidrojel platformu üretimi ve katlanma kontrolü: kas doku mühendisliğine yönelik uygulamalar
Production of temperature-sensitive hydrogel platform with 4D bioprinting and folding control: Applications to muscle tissue engineering
- Tez No: 928184
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR YILGÖR HURİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyomühendislik, Science and Technology, Bioengineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Kök Hücre ve Yenileyici Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doku Mühendisliği ve Rejeneratif Tıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
İskelet kası dokusu, insan vücudunda hareketin sağlanması gibi temel işlevlerde görev almaktadır. Ancak, dokunun doğal rejenerasyon yeteneğinin sınırlılığı ve fonksiyonel kayıpları telafi edebilecek etkili tedavi yöntemlerinin eksikliği, bu dokunun yenilenmesini hedefleyen yenilikçi çalışmaların önüne yeni bir araştırma alanı açmıştır. Geleneksel tedavi yöntemlerinin çoğu, dokunun mekanik ve biyokimyasal özelliklerini tam olarak taklit edememekte ve bu da rejeneratif tıpta alternatif yaklaşımların ön plana çıkmasına neden olmaktadır. Doku mühendisliği, biyomalzemeler, hücreler ve biyokimyasal ajanlar kullanarak fonksiyonel dokuları yeniden oluşturmayı hedefleyen disiplinler arası bir yaklaşımdır. Bu alanda taşıyıcı iskelelerin geliştirilmesi, doku yenilenmesi sürecinde hücrelerin tutunması, çoğalması ve organize olması için gerekli mikro çevreyi sağlayan temel bir unsurdur. Ancak, kas dokusunun kompleks yapısı ve dinamik fonksiyonları nedeniyle bu dokunun rejenerasyonunda etkili olabilecek taşıyıcı iskelelerin tasarımı büyük bir zorluk oluşturmaktadır. Son yıllarda, 3 boyutlu (3B) baskılama teknolojisinin bu alanda sunduğu çözümler, 4 boyutlu (4B) baskılama gibi yenilikçi yaklaşımların gelişmesiyle daha da ileri bir noktaya taşınmıştır. 4B baskılama, biyomalzemelere şekil hafızası, kendiliğinden harekete geçme gibi akıllı davranış özellikleri kazandırırken, bu yapıların dış uyaranlara duyarlı bir şekilde şekil değişikliği yapabilmesini sağlamaktadır. Bu teknoloji, karmaşık doku mimarilerini oluşturmak için yeni kapılar açmış, aynı zamanda biyomalzeme bilimi ile doku mühendisliğini entegre eden önemli bir yenilik sunmuştur. Geleneksel doku iskelesi tasarımlarının ötesinde, 4B baskılama sayesinde dinamik, uyarlanabilir ve dış etkenlere duyarlı doku iskeleleri üretmek mümkün hale gelmiştir. Bu tez çalışması, kas doku mühendisliği alanında 4B baskılama teknolojisinin kullanımını ve bu teknoloji ile biyomalzeme sentezi, hücre etkileşimleri ve fonksiyonel doku oluşturma potansiyelini araştırmaktadır. Çalışmada 4B baskılama ile şekil değişikliklerinin optimize edilmesi ele alınmış olup bu materyallerin hücre tutunma ve çoğalma üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, bu tez çalışmasında 4B baskılama teknolojisinin kas doku rejenerasyonu için yenilikçi bir yaklaşım sunduğunu ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Skeletal muscle tissue plays a role in basic functions such as providing movement in the human body. However, the limited natural regeneration capacity of this tissue and the lack of effective treatment methods to compensate for functional losses have opened a new research avenue aimed at its regeneration. Traditional treatment approaches often fail to fully replicate the mechanical and biochemical properties of the tissue, which has led to the prominence of alternative strategies in regenerative medicine. Tissue engineering is an interdisciplinary approach that aims to reconstruct functional tissues by utilizing biomaterials, cells, and biochemical agents. The development of scaffolds in this field serves as a fundamental element, providing the necessary microenvironment for cell adhesion, proliferation, and organization during the tissue regeneration process. Nevertheless, the complex structure and dynamic functions of muscle tissue present significant challenges in designing scaffolds that can effectively support its regeneration. In recent years, solutions offered by three-dimensional (3D) printing technology have advanced further with the emergence of innovative approaches such as four-dimensional (4D) printing. 4D printing endows biomaterials with smart properties such as shape memory and self-actuation, enabling these structures to undergo shape transformations in response to external stimuli. This technology has opened new opportunities for creating complex tissue architectures and provides a significant innovation by integrating biomaterial science with tissue engineering. Beyond traditional scaffold designs, 4D printing allows for the production of dynamic, adaptable, and stimulus-responsive scaffolds. This thesis investigates the use of 4D printing technology in muscle tissue engineering and explores its potential for biomaterial synthesis, cell interactions, and functional tissue formation. The study focuses on optimizing shape transformations achieved through 4D printing and evaluates the effects of these materials on cell adhesion and proliferation. In this context, the thesis aims to demonstrate that 4D printing technology offers an innovative approach to muscle tissue regeneration.