4D printing of smart, multi-functional, fiber reinforced composites
Akıllı, çok fonksiyonlu, karbon fiber takviyeli kompozitlerin 4D baskısı
  1. Tez No: 931312
  2. Yazar: ATAKAN ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Üretim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez, eklemeli imalatta Karbon Fiber Takviyeli Kompozitlerin (CFRC'ler) kullanımını inceleyerek, yüksek mukavemet, yeniden kullanılabilirlik ve dış uyarıcılara duyarlılık gerektiren ileri düzey uygulamalardaki potansiyeline odaklanmaktadır. Çalışma, özellikle dört-boyutlu (4B) basım ile üretilen CFRC'lerin üretimini ele almaktadır. Tez kapsamında, sürekli basım algoritmaları ile geliştirilmiş hücresel ve hücresel olmayan CFRC yapılarında fiber yerleşimini planlayarak kullanıma uygun bir üretim gerçekleştirilmiştir. Enerji soğurma, şekil geri kazanımı, şekil sabitliği, yeniden kullanılabilirlik ve elektroaktif tepkiler dahil olmak üzere çeşitli malzeme özellikleri değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, CFRC'lerin bu özellliklerinin üstün performans sergilediği ve ileri düzey uygulamalar için potansiyel taşıdığı ortaya konmuştur. Elde edilen sonuçlar, CFRC'lerin özellikle çok işlevlilik gerektiren uygulamalarda kullanılabilirliğini göstermiştir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar, akıllı malzemeler ve 4B basım uygulamaları alanlarına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the use of Carbon Fiber Reinforced Composites (CFRCs) in additive manufacturing, focusing on their potential in advanced applications requiring high strength, reusability and responsiveness to external stimuli. The study addresses the challenges associated with the fabrication of CFRCs, specifically in relation to path planning during four-dimensional (4D) printing process. A continuous path planning algorithm is developed and applied to both hexagonal cellular and solid CFRC structures, optimizing fiber placement and ensuring efficient manufacturing. Several tests are conducted to evaluate the material properties, including energy absorption, shape recovery, shape fixity, reusability and electroactive responses. The results demonstrate that CFRCs exhibit improved performance in terms of mechanical strength, reusability, and 4D responsiveness, highlighting their suitability for use in advanced applications. The findings suggest that CFRCs offer significant potential for various industries, especially in scenarios requiring adaptability and multifunctionality. This research contributes to the growing knowledge on smart materials and 4D printing applications.