Computer aided part program generation for a laser cutting machine
Bir lazer kesme tezgahı için bilgisayar destekli parça programı oluşturulması
  1. Tez No: 82519
  2. Yazar: SÜLEYMAN BAŞTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ESKİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
oz BİR LASER KESME TEZGAHI İÇİN BİLGİSAYAR DESTEKLİ PARÇA PROGRAMI OLUŞTURULMASI Baştürk, Süleyman Yüksek Lisans, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof.Dr. Hakkı Eskicioğlu Mart 1999, 100 sayfa Bu çalışmada, bir CNC laser kesme tezgahında kullanılmak üzere otomatik olarak parça programı oluşturan bir bilgisayar yazılım paketi geliştirilmiştir. Temel iş parçası geometrisi (düzlem yüzey, silindir, veya koni) ve bu iş parçası üzerindeki elemanlar etkileşimli olarak tanımlanmaktadır. İş parçasının geometrik ve boyutsal bilgileri kullanılarak kesici ucun izleyeceği koordinatlar hesaplanmaktadır (CL Data). Kesici uç koordinatları kullanılarak, Eskişehir İnci Hava ikmal Bakım Merkezinde kurulu Huffman Nd:YAG laser kesme tezgahı için G-kod parça programı üretilmektedir. Kullanıcı ile grafik ara-yüz aracılığıyla iletişim kurulmaktadır. Bilgisayar programı, Borland“Delphi”programlama paketi kullanılarak geliştirilmiştir. Anahtar Kelimeler : G-kod programlama, Son-işlemciler, Bilgisayar Destekli İmalat. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTER-AIDED PART PROGRAM GENERATION FOR A LASER CUTTING MACHINE Baştürk, Süleyman M.S, Department of Mechanical Engineering Supervisor: Prof.Dr. Hakkı ESKİCİO?LU March 1999, 100 pages In this study, a complete software package for the automatic part program generation for a CNC laser cutting machine is developed. The basic workpiece geometry (flat surface, cylinder and cone) and features on the geometry (line, arc, hole, ellipse, polygon, and rectangle) are defined interactively. Using the complete geometrical and dimensional information, cutter motion coordinates (CL Data-Cutter Location Data) are calculated, and from this information appropriate G-codes are produced for the Huffman Nd:YAG Laser cutting machine, which is in use at the 1st Air Supply and Maintenance Center, in Eskişehir. Interactions with the program are supported through a user-friendly, graphical interface. The computer system used in this study is Borland's“Delphi”object-oriented program development package. Keywords : G-code programming, postprocessors, Computer Aided Manufacturing (CAM). m