Development of a novel open architecture rapid prototyping system
Açık mimariye sahip yeni bir hızlı prototpileme sisteminin geliştirilmesi
  1. Tez No: 246833
  2. Yazar: ERDEM CERİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL LAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Hızlı Prototipleme (HP), ürün geliştirme döngülerinin hızlandırılması ihtiyacından dolayı ortaya çıkmış önemli bir teknolojidir. Bugün bu teknoloji sadece ürün geliştirme sırasında prototipleme için değil, ayni zamanda az hacimli ürünlerin direk üretilmesinde ve bazı özel durumlarda kullanılmak üzere hızlı alet ve takım üretiminde de kullanılmaktadır. Bununla beraber, üretim endüstrisinin yanında, HP teknolojisi sanattan tıbba birçok alanda daha kullanılmaktadır. HP teknolojisi, CAD programında tasarlanmış 3 boyutlu bir modelin katman-katman üretiminin yapılmasına olanak sağlamaktadır. Bu gelişmiş teknoloji geleneksel üretim yöntemleri ile karşılaştırıldığında önemli bir zaman tasarrufu sağlamaktadır. Son yirmi senelik zaman diliminde pek çok farklı HP yöntemi geliştirilmiştir ve bunlardan en çok bilinenleri stereolithografi (SL), selective laser sintering (SLS), laminated object manufacturing (LOM) ve fused deposition modeling (FDM) dır. Seramik, polimer ve metal gibi birçok değişik malzemeler bu HP yöntemlerinde kullanılabilmektedir. Buna ek olarak, HP teknolojisi yaşayan hücreleri kullanarak dokular üretmeye de olanak sağlamaktadır.Bu tez kapsamında, açık mimariye sahip yeni bir HP sistemi, tüm yazılım ve donanımı dâhil olmak üzere geliştirilmiştir. Donanım, bilgisayar kontrollü bir servo sistem tarafından kontrol edilen 3 eksenli bir makineyi kapsamaktadır. Tasarlanan sistem açık mimariye sahip olduğu için, çok çeşitli takım yolu üretme algoritmaları tasarlanıp uygulanabilinir. Proje kapsamın 3 farklı katmanlara ayırma ve yol üretme algoritması geliştirilmiştir. Geliştirilen yazılımı kullanarak operatör kendisi manüel olarak bir yol üretebileceği gibi stereolithography (STL) yada kesici uç konumu kaynak (KUKK) dosyalarını da girdi olarak kullanarak yol üretebilir. 3 boyutlu bir parçanın STL yada KUKK dosyaları piyasada bulunan herhangi bir katı model tabanlı CAD/CAM programından elde edilebilir. Tasarlanan yazılım 3D CAD verisini işleyerek servo sistemi sürecek elektrik sinyallerin üretir. Ek olarak, yeni bir RPBOD (Rapid prototyping robot dispensing) ünitesi geliştirilmiş ve sisteme bütünleştirilmiştir. Ayrıca bu tezde, geliştirilen açık mimariye sahip HP makinesi kullanılarak üretilmiş parçaların bazıları da sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Rapid Prototyping (RP) is a crucial technology in order to reduce the product development time. Today this technology is not only used for prototyping in product development but also manufacturing of small volume products and rapid tooling for some special cases. Moreover, beside the production industry, it is used in a wide range of areas from art to medicine. RP technology enables 3D model designed by using a computer aided design (CAD) program to be manufactured layer-by-layer. This advanced technology allows users to save significant amount of time over the conventional manufacturing methods. Many different RP methods have been developed in the last two decades and well known ones are stereolithography (SL), selective laser sintering (SLS), laminated object manufacturing (LOM) and fused deposition modeling (FDM). A wide range of materials including ceramics, polymers and metals can be used for production with these methods. In addition, living cells can also be used to create tissues with RP technology.In this thesis, a novel open architecture rapid prototyping system is developed including all its hardware as well as its software. The hardware includes a 3-axis machine that is precisely controlled by a PC via a servo system. Since the system is open architecture, various tool path generation algorithms developed in-house can be implemented. Three different slicing and path generation software are created. In the developed software, the operator can generate tool paths manually as well as using stereolithography files (STL file) or cutter location source files (CLS file) as inputs. The STL or CLS files for any part can be obtained from any commercially available solid model based CAD/CAM programs. The developed software processes 3D CAD data and generates electronic signals to drive the servo system. Moreover, a new rapid prototyping robot dispensing (RPBOD) unit is developed and integrated to the system. Various 3D parts produced by this new open architecture RP system are also presented.