Hatay Dağ Ceylanı (Gazella gazella Pallas, 1766) üzerine bir araştırma
A research on a Hatay mountain (Gazella gazella Pallas, 1766)
- Tez No: 825191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT URSAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaban Hayatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Türkiye'de nesli tehdit altında bulunan ve en önemli türlerden biri olan Hatay Dağ Ceylanı (Gazella gazella Pallas, 1766) üzerine bir araştırma çalışması yapmaktır. Ülkemizin nadir türlerinden biri olan Hatay Dağ Ceylanı dünya üzerinde sadece İsrail ve Türkiye'de yaşamaktadır. Türkiye'de ise sadece Hatay İlinin Hassa, Kırıkhan ve Kumlu ilçeleri arasında bulunmaktadır. Bu çalışmada Hatay Dağ Ceylanının ilgili bölgede yaşam koşulları, beslenmesi, besin davranışları, çevresindeki insanlar ile olan etkileşimi ve sosyal davranışları, tür üzerindeki tehdit unsurları, barınmaları, üreme ve korunması için yapılması gereken önlemlerin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to conduct a research study on the Hatay Mountain Gazella (Gazella gazella Pallas, 1766), which is one of the most important and threatened species in Turkey. The Hatay Mountain Gazelle is a rare species found exclusively in Israel and Turkey. Within Turkey, it inhabits only the Hassa, Kırıkhan, and Kumlu districts of Hatay Province. The purpose of our study is to determine the living conditions, nutrition, food behaviors, interactions with humans, social behaviors, threats to the species, habitat, breeding, and protection of the Hatay Mountain Gazelle in the relevant region.