Topraklara farklı dozda ham fosfat ve elementel kükürt uygulamalarının alınabilir fosfor ve mikro element içeriğine etkisi
The effect of applications of raw phosphate and elemental sulfur in different doses on the available phosphorus and micro element content of the soils
- Tez No: 900778
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR SALTALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Fosfor bitkilerin optimum büyümesi ve gelişmesi için en önemli makro bitki besin elementlerinden birisidir. Aynı zamanda, bitkiler optimum gelişimi için mikro elementlere de ihtiyaç duymaktadır. Bu çalışmanın amacı ham fosfat (öğütülmüş kaya fosfat) materyalleri ile elementel kükürdün (S0) topraklara birlikte uygulanmasının toprakların alınabilir P içeriği ve bazı mikro elementler üzerine etkisini belirlemektir. Ham fosfat, fosfat kayasının öğütülmesi ile elde edilen bir materyal olup bazik koşullarda stabil kalmakta ve bitkilerin alınabileceği forma dönüşmemektedir. Bu çalışmada materyal olarak alınabilir P içeriği düşük alandan alınan toprak, ham fosfat ve elementel kükürt kullanılmıştır. Deneme tesadüf parselleri deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak saksı denemesi şeklinde yürütülmüştür. Saksılara konulan topraklara (1 kg toprak) 0, 20, 40, 80 kg da-1 hesabı ile (0, 0.08, 0.16, 0.32 g kg-1 dozlarında) ham fosfat ve elementel S0 uygulanıp iyice karıştırılmıştır. Daha sonra tarla kapasitesine getirilen topraklardan 45., 90. ve 135. günlerde örnekleri alındı ve gerekli analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Phosphorus is one of the most important macro plant nutrients for optimum growth and development of plants. At the same time, plants also need micro elements for optimum development. The aim of this study is to determine the effect of the combined application of raw phosphate (crushed rock phosphate) materials and elemental sulfur (S0) to soils on the available P content and some micro elements of soils. Raw phosphate is a material obtained by grinding rock phosphate and is stable under natural conditions and does not turn into a form that plants can take up. In this study, soil taken from an area with low P content, raw phosphate and elemental S0 were used as materials. The experiment was carried out in the form of a pot experiment with 3 replications according to the randomized plots experimental design. Raw phosphate and elemental S0 were applied to the soils placed in the pots (1 kg soil) at the rates of 0, 20, 40, 80 kg da-1 (at the doses of 0, 0.08, 0.16, 0.32 g kg-1) and well mixed. Later, the soils were brought to field capacity, samples were taken from the soils on the 45th, 90th and 135th days and the necessary analyses were made.