Birinci trimester tarama testi parametrelerinin maternal ve fetal komplikasyonları öngörmedeki değerinin araştırılması
Investigating the value of first trimester screening test parameters in predicting maternal and fetal complications
  1. Tez No: 825216
  2. Yazar: ALİ HÜSEYİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEHA DENİZHAN KESKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Giriş: Birinci trimester tarama testi anöploidi riskini ortaya koymanın yanı sıra birçok gebelik komplikasyonu ve yenidoğan sonucunu öngörebilmektedir. Çalışmamızda PAPP-A, beta-hCG ve NT değerleri ile maternal ve fetal komplikasyonların ilişkisini ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: T.C. Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Kliniğinde 01/05/2021-01/09/2022 tarihleri arasında ikili test uygulanan 1020 gebenin sonuçları retrospektif olarak incelenmiştir. PAPP-A, beta-hCG ve NT değerleri ile hastaların gebelik komplikasyonları (preeklampsi, IUGR, GDM, preterm doğum, EDT, EMR, oligohidroamnioz, polihidroamnioz, fetal distres, abortus imminens ve riskli gebelik) ve yenidoğan sonuçları (gebelik haftası, bebek kilosu, cinsiyeti, APGAR skorları ve YDYBÜ'ye yatış) arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bulgular: Çalışmamızdaki gebelerin %1.0'i (n=7) artmış NT, %9.8'i (n=67) düşük beta-hCG, %12.8'i (n=87) düşük PAPP-A grubunda yer almaktadır. Çalışmamızda hastaların %29.8'i (n=203) riskli gebelik grubundadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The first trimester screening test can predict many pregnancy complications and newborn outcomes as well as revealing the risk of aneuploidy. In our study, we aimed to reveal the relationship between PAPP-A, beta-hCG and NT values and maternal and fetal complications. Materials and Methods: The results of 1020 pregnant women who underwent double test between 01/05/2021 and 01/09/2022 in Ordu University Faculty of Medicine Education and Research Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology were analyzed retrospectively. The relationship between PAPP-A, beta-hCG, NT values and pregnancy complications of patients (preeclampsia, IUGR, GDM, preterm labor threatment, PROM, oligohydramnios, polyhydramnios, fetal distress, abortus imminence and risky pregnancy), and newborn outcomes (baby weight, baby gender, week of gestation APGAR scores and admission to the neonatal intensive care unit) has been reserched. Results: In our study, 1.0% (n=7) of pregnants were in the increased NT group, 9.8% (n=67) of pregnants in the low beta-hCG group and 12.8% (n=87) of pregnants in the low PAPP-A group. In our study, 29.8% (n=203) of the patients were in the risky pregnancy group.