Production of microtubers in potato (Solanum tuberosum l.)
Patateste mikrotüber üretimi (Solanum tu berosum l.)
- Tez No: 82522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AVNİ ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
oz PATATESTE MİKROTÜBER ÜRETİMİ (SOLANUM TUBEROSUM L.) BEY AZOV A, Sevgi Yüksek Lisans, Biyoloji Bölümü Tez Yöneticisi: Assoc. Prof. Dr. Hüseyin Avni ÖKTEM Ocak 1999, 70 sayfa Patates (Solarium tuberosum L.) temel besin maddelerinden biridir ve Türkiye'nin tüm bölgelerinde üretilmektedir. Patates tohumluk yumrulardan vejetatif olarak üretilir. Tohumluk yumru ait olduğu çeşidin özelliklerini taşımalı ve hastalıklardan ar i olmalıdır Son yıllarda yapılan çalışmalarda mikrotüberlerin tohumluk olarak kullanılabilme potansiyeli gösterilmiştir. Mikrotüber, patates bitkisinin laboratuvarda yumru oluşumuna elverişli koşullarda çoğaltılması sonucu oluşan alternatif bir üründür. Bu çalışmada, Türkiye'de yaygın olarak kullanılan üç farklı patates çeşidinin (Ausonia, Marfona, Granola) mikrotüber oluşturma potansiyeliincelenmiştir. Çeşitli mikrotüber üretim yöntemlerinden en iyi verimin iki fazlı katı çoğaltım-sıvı yumru indüksiyon siteminden alındığı gözlenmiştir. Bu sistemle, Ausonia, Granola ve Marfona çeşitlerinden ortalama ağırlıkları sırasıyla 192, 92 ve 82 mg olan mikrotüberler üretilmiş ve bu çeşitlerde tüp basma sırasıyla 2, 3 ve 1 mikrotüber oluştuğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PRODUCTION OF MICROTUBERS IN POTATO (SOLANUM TUBEROSUM L.) BEY AZOV A, Sevgi M.Sc, Department of Biology Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Hüseyin Avni ÖKTEM January 1999, 70 pages Potato (Solarium tuberosum L.) is one of the major food sources and is being cultivated in all parts of Turkey. Potato is produced vegetatively by using seed tubers, which should be true to type and free of diseases. Recent studies demonstrate the potential use of microtubers as seed tubers. Microtuber is an alternative end product of micropropagation, produced by allowing in vitro plantlets to grow under tuber inducing conditions. In the present study microtuberization potential of three potato cultivars (Ausonia, Granola, Marfona) that are commonly cultivated in Turkey were investigated. Among the studied microtuberization systems, two-phase solid propagation-liquid tuber induction system was found to be the best yielding system. This system yielded microtubers with average weights of 192, 92 and 82 mg and average number of microtubers per tube were 2, 3 and 1 for cvs Ausonia, Granola and Marfona, respectively.