Safra yolu yaralanması nedeniyle cerrahi onarım yapılan hastaların erken ve geç dönem sonuçlarını etkileyen faktörler
Factors influencing early and long-term outcomes in patients undergoing surgical repair due to bile duct injury
  1. Tez No: 854841
  2. Yazar: İBRAHİM ÇOĞAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÜLKÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş ve Amaç Kolesistektomi ülkemizde ve dünyada en sık yapılan elektif batın cerrahisidir. Laparoskopinin gelişmesi ile birlikte laparoskopik kolesistektomi, kolesistektomi için altın standart olmuştur. Bununla beraber safra yolu yaralanma insidansında da artış meydana gelmiştir. Safra yolu yaralanması morbidite ve mortalitesi yüksek komplikasyondur ve multidisipliner bir tedavi yaklaşımı gerektirir. Bu çalışmada safra yolu yaralanması nedeniyle cerrahi onarım yaptığımız hastalarda postoperatif erken ve geç dönem sonuçlarını etkileyen faktörleri aydınlatmayı amaçladık. Materyal-Metod: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi genel cerrahi kliniğinde ocak 2005- haziran 2022 yılları arasında safra yolu yaralanması nedeniyle dış merkezden kabul ettiğimiz ve hepatikojejunostomi yapılan 66 hasta incelendi. Hastaların demografik özellikleri, ameliyat öncesi ve sonrası bakılan laboratuvar değerleri, onarım öncesi görüntülemeler ve ameliyatta uygulanan anastomoz tipleri kayıt altına alınıp istatistiksel analiz yapıldı. Hastaların postoperatif erken dönem sonuçları ve uzun dönem sonuçları incelendi. Uzun dönem takiplerde McDonald sınıflaması kullanıldı. Bulgular: Hastaların 18'i erkek 48'i kadındı. Ortalama takip süresi 105±58 (12-216) ay idi. Hastaların %42.4'ünde erken dönemde 1 veya daha fazla komplikasyon meydana geldi. Diyabet ve kültür pozitifliğinin yara yeri enfeksiyonu gelişimi ile anlamlı ilişkisi tespit edildi(p:0,032) (p: 0,001). Uzun dönem takipte McDonald sınıflaması kullanıldı. Onarım öncesi ALP ile onarım sonrası ALP- GGT'nin McDonald sınıflamasına anlamlı etkisi saptandı(p:0,012) (p0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective Cholecystectomy is the most commonly performed elective abdominal surgery both in our country and worldwide. With the development of laparoscopy, laparoscopic cholecystectomy has become the gold standard method for cholecystectomy. However, the incidence of bile duct injury has increased with the advancement of laparoscopy. Bile duct injury is a complication with high morbidity and mortality, requiring a multidisciplinary treatment approach. In this study, we aimed to illuminate the factors influencing postoperative early and late-term outcomes in patients undergoing surgical repair due tobiliary tract injury. Material and Methods A total 66 patients, who were admitted from external centers due to biliary tract injury and underwent hepaticojejunostomy between January 2005 and June 2022 at the General Surgery of Cukurova University Faculty of Medicine, were examined. Demographic characteristics of the patients, laboratory values before and after surgery, preoperative imaging, and types of anastomoses performed during surgery were recorded, and statistical analysis was conducted. The postoperative early and long-term outcomes of the patients were investigated, utilizing the McDonald classification during long-term follow-ups. Results Of the patients, 18 were male and 48 were female. The mean follow-up period was 105±58 (12-216) months. In 42.4% of the patients, one or more complications occurred in the early period. A significant association was found between the development of wound site infection and diabetes and positive culture (p: 0.032) (p: 0.001). The McDonald classification was used in long-term follow-ups. A significant effect of pre-repair ALP and post-repair ALP-GGT on the McDonald classification was detected (p: 0.012) (p0.05).