Bazı dizi uzayları üzerinde kompakt operatörler ve matris dönüşümleri
Compact operators and matrix transformations on some sequence spaces
  1. Tez No: 825236
  2. Yazar: HÜSEYİN İDİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH EVREN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tez çalışmasında yeni Banach uzayları tanımlanıp, bu uzayların çeşitli topolojik özellikleri verilecek ve dualleri belirlenecektir. Ayrıca bu uzaylar üzerindeki bazı matris dönüşümlerinin sınıfları karakterize edilecek ve nonkompaktlık Hausdorff ölçüsü yardımı ile bazı matris dönüşümlerinin kompakt olması için gerek ve yeter şartlar verilecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, new Banach spaces will be defined, various topological properties of these spaces will be given and their duals will be determined. In addition, the classes of some matrix transformations on these spaces will be characterized and the necessary and sufficient conditions will be given for some matrix transformations to be compact with the help of Hausdorff measure of noncompactness.