Kırgız Türkçesinde organ adları ve Türk dili tarihi içerisindeki görünümü
Kirgiz Türkçesinde organ adlari ve Türk dili tarihi içerisindeki görünümü
  1. Tez No: 825282
  2. Yazar: AYŞENUR KİPER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSİNE UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çağdaş Türk Dilleri ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Kırgız Türkleri tarihi çok eskilere dayanan topluluklardan biridir. Kırgız Türkçesinde de geniş bir yer tutan organ adları, bir dilin tarihi gelişimini göstermede ve diller arasındaki akrabalık ilişkilerini belirtmede önemli bir işleve sahiptir. Çalışmamızın giriş bölümünde Kırgız tarihi, Kırgız Türkçesi ve faydalanılan kaynaklar hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Birinci bölümde organ tanımının biyoloji sözlüğünde ve tıp terimleri sözlüğünde verilen anlamları üzerinde durulmuş, organ adlarının dil ve sözvarlığı açısından önemine değinilmiş ve organ adları konusunda yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde Kırgız Türkçesindeki baş ve başın iç kısmındaki organ adları, beden ve bedenin iç kısmındaki organ adları, yer ve kısım bakımından organ adları ile hayvan organ adları alfabetik şekilde sıralandıktan sonra organ adlarının Türkiye Türkçesindeki karşılıkları verilmiş, bu kelimelerle ilgili literatürde bulduğumuz bazı etimolojik yaklaşımlara değinilmiş, son olarak organ adlarının Türk lehçeleri ve Türk dili tarihi içerisindeki görünümü belirtilmiştir. Üçüncü bölümde ise Kırgız Türkçesindeki organ adları ile ilgili atasözleri, deyimler, dualar, beddualar ve ikilemeler gibi sözlü halk ürünlerinden örnekler verilmiştir. Sonuç bölümünde tezin değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Kyrgyz Turks are one of the communities with the oldest historical culture. The names of organs, which have an important place in the language of the Kyrgyz, have an important place in basic words. Organ names serve an important function in showing the historical development of a language andin indicating the kinship relations between languages. In the introduction section of our study, information was given about Kyrgyz History,Kyrgyz Turkish and the Sources used during the study. On the firs part, it is stated how the definition of organ is explained in the dictionary of biology and the glossary of medical terms, the importance of organ names in terms of language and lexicon is mentioned and the studies on organ names are explained. In the second part, the names of the head and the organs on the inside of the head in Kyrgyz Turkish, the names of the organs on the inside of the body and the body, the definition of the organ names is given after the organ names and animal organ names are listed alphabetically in terms of location and section, various etymological approaches to these definitions have been addressed the appearance of organ names in Turkic dialects and in the history of the Turkish language is indicated. In the third part, the organ names in Kyrgyz Turkish examples are given in proverbs, idioms, prayers, curses, dilemmas. In the conclusion section, the evaluation of the thesis was made.